Hlavní obsah
Eva Syková Foto: Jan Handrejch, Právo

Syková definitivně skončila v čele Ústavu experimentální medicíny

Ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR Eva Syková ve čtvrtek rezignovala na funkci. Už ve středu opustila post místopředsedkyně vládní rady pro výzkum a předseda akademie věd Jiří Drahoš dal pokyn k jejímu odvolání. Rada ústavu, která měla odvolání potvrdit, rezignaci přijala.

Eva Syková Foto: Jan Handrejch, Právo
Syková definitivně skončila v čele Ústavu experimentální medicíny

Vědkyně a senátorka za ČSSD skončila kvůli tomu, že její vědecký tým, který v motolské nemocnici provádí experimentální léčbu ALS, údajně nechával své pacienty za terapii kmenovými buňkami platit 150 000 korun. Účast na klinické studii je přitom ze zákona bezplatná. [celá zpráva]

Syková již ve středu avizovala, že o rezignaci uvažuje, neboť nechce jakkoli poškodit renomé ústavu a akademie. Domnívá se nicméně, že nic nezákonného neudělala.

Lékařka tvrdí, že žádný pacient za svou účast v klinické studii neplatil. „Stát ovšem nikdy neřekl, kde se mají finanční prostředky na takovou studii sehnat. Kdyby totiž nešlo o nemoc s tak vážným průběhem, tak bychom nikdy nezkoušeli postup urychlit a zde jsme neměli jinou možnost než sehnat finance na realizaci studie," popsala.

Ty se nejprve sehnaly pro několik málo pacientů z motolské nemocnice z jejího interního grantu. Pak ale podle Sykové soukromá firma Bionova také platila některé pacienty, ale neměla na celou poměrně rozsáhlou klinickou studii peníze. Podmínkou projektu Evropské unie prý bylo, aby v něm působila výzkumná instituce ve spolupráci s podnikatelskou sférou. Bionova kultivuje pro motolskou léčbu kmenové buňky. Ústav v ní drží třiačtyřicetiprocentní podíl.

Čtvrtečního jednání vědecké rady, jejíž byla předsedkyní, se Syková neúčastnila.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků