Hlavní obsah
Frekvence sucha se významně zvyšuje (ilustrační foto) Foto: Hurlin Tilman, Reuters

Sucho začíná ovlivňovat život v Česku, leckde chybí až 700 milimetrů srážek

Prohlubující se srážkový deficit, s nímž se Česká republika v posledních čtyřech letech potýká, se z hydrologického a zemědělského sucha proměnilo i v sucho socioekonomické, což je podle odborníků stav, kdy nedostatek vody zasahuje i do produktivity a dokonce stability systému. Ve středu to na konferenci v Brně uvedl jeden z tvůrců projektu InterSucho Miroslav Trnka.

Frekvence sucha se významně zvyšuje (ilustrační foto) Foto: Hurlin Tilman, Reuters
Sucho začíná ovlivňovat život v Česku, leckde chybí až 700 milimetrů srážek

Trnka při pohledu na mapy sucha v Česku od roku 2000 uvedl, že od té doby nebylo v republice území, kterému by se sucho za tu dobu vyhnulo.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu na velké části republiky chybí od ledna 2015 do září 2018 proti průměru přes 500 milimetrů srážek, někde dokonce 700 milimetrů, uvedl Trnka.

Teplota dále roste

„Jen při pohledu na mapy lze konstatovat, že frekvence sucha se statisticky významně zvyšuje,” řekl Trnka. Modely ukazují, že to tak bude dál, a vědci odhadují, že příští rok by mohla být globální teplota tak vysoká jako v roce 2016, který byl dosud nejteplejší v historii.

Aktuální stav sucha

Foto: Intersucho

„Křivka produkce oxidu uhličitého posledních 150 let exponenciálně roste, proto lze očekávat, že dále bude růst i teplota. Už nikdo nepochybuje, že se nás změna klimatu netýká,” řekl Trnka.

Sucho trápí celou Evropu, škody jdou do miliard

Zemědělce letos nepostihlo sucho jen v Česku, ale prakticky v celé západní a střední Evropě. V Polsku se škody v tomto roce odhadují na 11 miliard korun, v Belgii na 6,75 miliardy, v Německu na 17 miliard.

„V Rakousku úhrn škod neznáme, ale výrazně byl zasažen sever a západ Rakouska. Přitom Rakousko je nám dáváno za příklad správného hospodaření a péče o krajinu, ale také musí vyplácet kompenzace,” řekl další z tvůrců InterSucha Petr Hlavinka.

Kompenzace problém nevyřeší

Kompenzace dostanou i čeští zemědělci. Další z tvůrců InterSucha Zdeněk Žalud však zemědělce varoval, že brzy na kompenzace pravděpodobně nedosáhnou, protože limitem je propad alespoň o 30 procent proti tříletému průměru a ten se vlivem stále častějšího sucha snižuje. „Evropa platí kompenzace za postižení náhodnými jevy. Sucho se však stává pravidlem.

A kompenzace sucho nevyřeší. Řešením je pouze adaptace hospodaření a krajiny, aby dokázala zadržet více vody. Sucho bude, to je jisté,” řekl Žalud.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků