Hlavní obsah

Středočeští zelení: jednání Bursíka je neomluvitelné

Klidem před bouří charakterizovali ve středu někteří zelení situaci ve straně před nedělní republikovou radou, ale oficiálně nic říkat nechtějí. Přiznávají, že "rozbuškou" nepochybně bude debata o rezignaci jejich první místopředsedkyně Dany Kuchtové na post ministryně školství, k níž ji podle nich dotlačil sám šéf Martin Bursík.

Středočeští zelení: jednání Bursíka je neomluvitelné

Proti němu vystartovala na svém mimořádném zasedání středočeská organizace, která zásadně nesouhlasí s tím, že Kuchtovou nepodpořil.

"Takové jednání považujeme za neomluvitelné," uvádějí ve svém usnesení. Objevují se hlasy zpochybňující setrvání Bursíka ve stranické funkci.

Jeden ze členů republikové rady se postavil za názor kolegy v radě a starosty Jindřichovic pod Smrkem Petra Pávka, že Bursík se zbavuje lidí, kteří mu pomohli k moci.

"Kuchtová mu sehnala podporu v regionech, Jaromír Soukup mu udělal kampaň a Pávek mu sehnal hlasy voličů. A všichni odcházejí z funkcí. To přece není normální," řekl ve středu Právu.

Podle informací se už formuluje návrh usnesení rady, který žádá stanovení jasných podmínek pro další setrvání zelených v koaliční vládě. S tímto požadavkem přicházejí i Středočeši.

"Redefinovat podmínky koaliční spolupráce, zejména kompetence ministrů, obsazení náměstků na všech ministerstvech a pozic v řídicích a kontrolních orgánech státních institucí tak, aby bylo možné a kontrolovatelné plnění priorit SZ z programového prohlášení vlády," uvádějí v usnesení.

Středočeští zelení dále uvedli, že mají dva kandidáty na uvolněný ministerský post. Jedním z kandidátů zřejmě bude již avizovaný Dušan Lužný. "Chceme toho člověka nejdříve představit dovnitř strany, teprve potom jej uvedeme do médií," vysvětlil předseda krajské organizace Jiří Čejka.

Pražští zelení se s postojem středočeské organizace neztotožnili.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků