Hlavní obsah
Jaroslava Jermanová (ANO) Foto: Právo

Středočeský kraj zruší žákovské jízdné zdarma i proplácení poplatků za pohotovost

Středočeští radní v úterý rozhodli, že kraj přestane proplácet poplatky za návštěvy zdravotnické pohotovosti a nebude nadále hradit ani žákovské jízdné. Finance hodlá kraj investovat účelněji.

Jaroslava Jermanová (ANO) Foto: Právo
Středočeský kraj zruší žákovské jízdné zdarma i proplácení poplatků za pohotovost

Středočeský kraj byl posledním, který dosud úhradu regulačních poplatků úplně nezrušil. Od loňského ledna byla většina poplatků zrušena a kraj pacientům hradil jen 90 Kč za návštěvu lékařské a zubní pohotovosti. Tato praxe má skončit k 31. prosinci.

"Kraj již nebude proplácet regulační poplatky za poskytnutí pohotovostní služby. Prostředky uvolňované z krajského rozpočtu na tyto účely investuje výhradně do rozvoje zdravotnických služeb tak, aby bylo možné poskytnout co nejlepší péči zejména pacientům s nejvážnějším onemocněním," uvedla hejtmanka Jaroslava Jermanová (ANO).

Kraj přestane platit i žákovské jízdné vyplácené středočeským žákům, učňům a studentům na pokrytí nákladů na dojíždění do školy.

"V koalici jsme se shodli, že školní jízdné, které je krajem vypláceno, je nespravedlivá a duplicitní sociální dávka. Kraj tu není od toho, aby vyplácel sociální dávky," uvedla hejtmanka. Prostředky se podle ní dají využít efektivněji, třeba na vybavení mateřských nebo středních škol.

Kroky koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 označil bývalý hejtman Miloš Petera (ČSSD) za velkou chybu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků