Hlavní obsah
Budova nemocnice ve Frýdlantu Foto: Nemocnice Frýdlant

Stav pacientů s otravou krve je stabilizovaný, stále jsou ale na JIP

Stav devíti pacientů, kteří byli po operačních zákrocích, jež podstoupili v soukromé nemocnici ve Frýdlantu, hospitalizováni s otravou krve, je stabilizovaný. Osm z nich zůstává na jednotce intenzivní péče, respektive na anesteziologicko resuscitačním oddělení. Operační sál frýdlantské nemocnice zůstává uzavřen.

Budova nemocnice ve Frýdlantu Foto: Nemocnice Frýdlant
Stav pacientů s otravou krve je stabilizovaný, stále jsou ale na JIP

„Jejich stav je stabilizovaný, nicméně nadále vyžaduje pobyt na jednotce intenzivní péče. Bude to trvat přes víkend,” uvedl primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) v Liberci Dušan Morman.

Co otravu způsobilo, se zatím neví. První výsledky rozborů budou možná už pozdě odpoledne, Morman ale předpokládá, že budou spíše až po neděli.

Podle ministerstva zdravotnictví je pravděpodobnou příčinou otravy kontaminace nebo závadné složení anestetika. Jde totiž o různé operace, kterých se účastnili různí lékaři a sestry. „Považujeme za vysoce nepravděpodobné, že by se jednalo o selhání zdravotnického personálu,” uvedla již ve čtvrtek mluvčí frýdlantské nemocnice Dita Fuchsová.

Zapečetěné dveře operačního traktu soukromé nemocnice ve Frýdlantu na Liberecku.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

Případem se zabývá i policie. Nemocnice podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Pochybení personálu nemocnice nepřipouští

Příznaky otravy má devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé nemocnici ve Frýdlantu. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické. Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry.

Před všemi operacemi podle Fuchsové prošly přístroje i podávané látky standardními testy.

Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a dlouhodobě se potýká s nedostatkem lékařů. V roce 2015 kvůli tomu uzavřela lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od letošního července nezajišťuje ani pohotovostní službu.

Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních a 45 následné péče. Liberecký kraj chce nejpozději do konce června 2019 Nemocnici Frýdlant převzít, a zajistit tak zdravotní péči pro zhruba 25 000 obyvatel Frýdlantského výběžku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků