Hlavní obsah

Stav nouze v sedmi krajích končí

Stav nouze, který vyhlásila vláda kvůli povodním v sedmi krajích České republiky, ve středu končí. Platil od 2. dubna a podle premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) splnil svůj účel a není důvod ho prodlužovat. Krajům teď začíná sedmidenní lhůta, během které by měly vyčíslit škody, které jim velká voda způsobila.

Stav nouze v sedmi krajích končí

Některým krajům ale sedm dní pravděpodobně stačit nebude. Už teď je jasné, že o odklad požádá například jižní Morava.

Nouzový stav vláda vyhlásila na území Jihočeského, Středočeského, Ústeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského kraje. V rámci něj mohou úřady pružněji řešit některé situace, na druhou stranu přináší omezení některých práv, například na nedotknutelnost majetku či svobodu pohybu.

Podle Paroubka obce na nouzovém stavu vydělaly. "Pokud jde například o úklidové práce, jsou v tuto chvíli financovány státem tam, kde platí stav nouze a kde byla povodeň. Ale myslím si, že by bylo absurdní to dále udržovat," uvedl premiér.

Jak to vidí v krajích

Ústeckém kraji pomohlo vyhlášení stavu nouze pomohl například obci Křešice na Litoměřicku, která patřila k nejpostiženějším místům. "Umožnil nám kromě jiného objednat chemické toalety, protože kanalizace byla mimo provoz," uvedla starostka Ludmila Juříková. V samotném Ústí nad Labem pomáhali vojáci při úklidu Střekovského nábřeží, v Hřensku využili stavu nouze k objednání kontejnerů na povodňový odpad. Ústecký hejtman Jiří Šulc mohl nařizovat práci i institucím, které za normálních okolností nespadají do jeho kompetence.

Podle hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka (KDU-ČSL) vyhlášení stavu nouze regionu pomohlo. Hejtman povolal do boje s velkou vodou desítky vojáků s těžkou technikou. Stav nouze umožnil regulovat odtok z přehrad v regionu podle aktuálních potřeb radnic.

Starosta Veselí nad Lužnicí Petr Hynek ocenil stav nouze při organizování prací na odstraňování následků povodní. "Pomohlo to s pomocí armády, kterou jsem mohl povolat bez nějakých problémů, či s podnikateli, když jsme tu potřebovali překopat silnici," řekl Hynek. Jako větší pomoc od vlády by ale uvítal spíš zjednodušení administrativy při uplatňování nároků na náhrady povodňových škod.

Ve středních Čechách využili stav nouze například hasiči. Mohli totiž čerpat z fondu státních hmotných rezerv. V Brandýse nad Labem se navíc podaří rychle nahradit povodní zničený most provizorní stavbou. Středočeští starostové upozorňují, že jim stav nouze umožnil operativněji rozhodovat například o budování protipovodňových hrází.

Pardubickému kraji například vládou vyhlášený stav nouze pomohl při odstranění následků sesuvu podmáčeného svahu, který přerušil provoz na silnici mezi Litomyšlí a Moravskou Třebovou. Letošní jarní záplavy a deště napáchaly v Pardubickém kraji škody za více než 400 miliónů korun.

Olomouckém kraji počítají s tím, že jim stav nouze pomůže i po jeho odvolání. "Očekáváme, že vláda při hledání pomoci postiženým regionům bude zvažovat i to, že na těchto územích je postižení nejtěžší. A v těch sedmi krajích to bude zohledněno," uvedl hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík (ODS). Škody během letošních povodní na střední Moravě se již vyšplhaly na více než půl miliardy korun.

Stav nouze přivítal i Zlínský kraj. "Na základě nouzového stavu budou hrazeny například ze státních hmotných rezerv náklady za pohonné hmoty pro integrovaný záchranný systém. Umožnilo nám to také rychlejší opravu jednoho ze sesuvů v blízkosti Biskupic," řekl mluvčí kraje Patrik Kamas.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků