Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: koláž Novinky.cz

Správa státních hmotných rezerv

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) je ústřední orgán státní správy v České republice v oblastech hospodářských opatření pro krizové stavy, státních hmotných rezerv a ropné bezpečnosti.

Ilustrační foto Foto: koláž Novinky.cz
Správa státních hmotných rezerv

SSHR má za úkol shromáždit a postarat se o dostatečné zásoby strategických surovin pro krizové situace, jako jsou například přírodní katastrofy, teroristický útok nebo průmyslová havárie. Například během záplav SSHR organizuje poskytování státních hmotných rezerv podle požadavků krizových štábů.

 Členění státních hmotných rezerv
hmotné rezervy
základní suroviny, materiály, polotovary a výrobky, které jsou určeny pro zajištění obrany státu, odstraňování následků krizových situací a pro ochranu životně důležitých hospodářských zájmů státu
mobilizační rezervy
suroviny, materiály a stroje určené pro podporu ozbrojených sil po vyhlášení stavu ohrožení státu a válečného stavu
pohotovostní zásoby
materiály a výrobky pro podporu obyvatelstva, činnosti havarijních služeb a hasičských záchranných sborů po vyhlášení krizových stavů
zásoby pro humanitární pomoc
základní materiály a výrobky určené pro bezplatné poskytnutí vážně materiálně poškozeným fyzickým osobám

Česká republika nemá prakticky žádnou vlastní těžbu ropy a je zcela závislá na jejím dovozu ze zahraničí. V případě narušení dodávek této ekonomicky klíčové komodity mají pro ČR mimořádný význam nouzové zásoby ropy. Hmotné rezervy jsou proto více než z poloviny tvořeny právě ropou a ropnými produkty, jejichž množství je určeno mezinárodními závazky ČR. V nouzových zásobách udržuje SSHR zhruba milión tun ropy.

Uskladněny jsou převážně v Centrálním tankovišti v Nelahozevsi ve Středočeském kraji. Podle vyjádření SSHR z roku 2016 by Česku zásoby ropy a ropných produktů typu nafty či leteckého petroleje měly vystačit zhruba na 95 dnů, podle zákona je povinných 90 dnů.

Jenom ropa? Kdepak.

Staří Egypťané měli v sýpkách zásoby potravin, ze kterých by přežili až dva roky. Církev vlastnila ve středověku nastřádané potraviny nejméně na rok. I SSHR má své zásoby potravin, oproti dávným dobám jsou však minimální.

Zásoby obilí musí vydržet na měsíc a požadované zásoby dalších potravin mají nahradit třídenní spotřebu. Podle předsedy Švagra Správa u potravin v roce 2016 limity nesplňuje. Jídlo by stačilo na jeden den. „Máme v plánu navýšení potravinových zásob. Jen v roce 2016 chceme nakoupit potraviny za 220 miliónů korun,” sdělil Pavel Švagr.

Většinu potravin jako mražené maso, sušené mléko, rýži, cukr, konzervy, máslo a sýry pro SSHR uchovávají přímo výrobci, kteří mají povinnost mít je neustále v zásobě a k dispozici.

Ve skladech ale nenajdeme jen potraviny, nádrže na pitnou vodu a ropu. Správa disponuje i zásobami lopat, krumpáčů, várnic na čaj a polévky, zařízení pro výrobu elektrické energie, pečlivě zabalené výbavy pro kuchaře a další. Pro převoz vybavení má SSHR k dispozici i nákladní auta.

Pro případ nutnosti sklady ukrývají i vyprošťovací tanky, potřeby pro stavbu pontonových mostů nebo stroje na opravu železničních tratí.

Ilustrační foto

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Předseda

V čele Správy stojí předseda, kterého jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu po dohodě s ministrem financí. Předseda není členem vlády. Usnesení vlády stanovuje, že výkonem koordinační a informační funkce vůči Správě je pověřen ministr průmyslu a obchodu.

Předsednický post SSHR zastává od 12. února 2014 Pavel Švagr. Říká, že od svého nástupu podniká kroky k větší otevřenosti Správy vůči médiím a nastartoval proces větší transparentnosti hospodaření této instituce. Na oficiálních stránkách Správy tak naleznete všechny nově uzavřené smlouvy s externími ochraňovateli nouzových zásob.

Předseda SSHR Ing. Pavel Švagr, CSc.

Foto: www.sshr.cz

Švagr také změnil postup pro uzavírání nových smluv - místo smlouvy na dobu neurčitou jsou uzavírány pouze smlouvy na dva až tři roky s opcí. Poté bude zakázka znovu vysoutěžena, čímž se ověří výhodnost ceny pro stát.

Krach Viktoriagruppe

Česko může mít část zásob nafty uskladněnou v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004, který v roce 2010 uzavřela SSHR s německou firmou Viktoriagruppe. Správa tehdy argumentovala tím, že stát uskladněním části zásob v Německu ušetří desítky miliónů korun. Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení správy ale neodhadlo všechna potencionální rizika, která z kontraktu vyplývala.

Viktoriagruppe se v prosinci 2015 poslala sama do úpadku. Insolvenční správce Mirko Möllen následně zablokoval české zásoby uložené v německém Kraillingu mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.

V únoru 2016 bylo k úlevě SSHR Česku povoleno odvézt zásoby nafty, jejichž hodnota dosahovala více než miliardy korun, a pokryly by zhruba dvoudenní národní spotřebu. „Je to náznak dobré zprávy, ale skutečně dobrá zpráva to bude až ve chvíli, kdy bude nafta na území naší republiky,” řekl ČTK ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Poslední zásoby dorazily do Česka koncem roku 2017. Stát však nezískal veškerou ropu zpět, následná měření potvrdila, že z rezerv zmizelo přes 6 milionů litrů za přibližně sto milionů korun. SSHR přitom o chybějícím množství věděla už od roku 2014

„Ta nafta nezmizela v roce 2014. Těch 6,3 miliónu litrů zmizelo a chybělo výrazně dříve. Za mého vedení jsme nastavili důslednější kontrolní systém a ten zjistil reálnou škodu. Je paradoxní, že předchozí kontroly od roku 2010 na nic nepřišly. V roce 2014 jsme zjistili, že tam již několik let těch 6,3 miliónu litrů chybělo. Je zcela evidentní, že tou kauzou se v roce 2012 zabývala bezpečnostní rada státu,” uvedl k tomu Švagr.

Policie v březnu 2018 obvinila kvůli zmizelé naftě čtyři osoby včetně bývalého majitele firmy Viktoriagruppe Petra Malého. V roce 2018 se rozjelo stíhání také dvou bývalých vysokých úředníků SSHR, jelikož měli v roce 2013 uzavřít dodatek na pronájem nádrže v Nelahozevsi. Pronájem původně platila Viktoriagruppe, dodatek ji této povinnosti zbavil. Měsíčně SSHR vynakládala čtyři miliony za pronájem nádrže, která většinou zůstávala prázdná.

Sklad společnosti Viktoriagruppe

Foto: SSHR

O SSHR
Oficiální stránky
http://www.sshr.cz/Stranky/default.aspx
Twitter předsedy Pavla Švagra
https://twitter.com/pavel_svagr
Facebook předsedy Pavla Švagra
https://www.facebook.com/psvagr?fref=ts
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků