Hlavní obsah

Soudy musí znovu vysvětlit, proč přiřkly Slovanskou epopej Praze

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Spor, který vedla Praha s Johnem Muchou coby dědicem autora Slovanské epopeje Alfonse Muchy, bude znovu posuzovat Obvodní soud pro Prahu 1. Nejvyšší soud (NS) vyhověl Muchovu dovolání a ztotožnil se s názorem, že nebylo dostatečně zdůvodněno, proč bylo vlastnictví díla přiznáno hlavnímu městu. Ve čtvrtek o tom informoval Muchův advokát Roman Felix.

Foto: Petr Horník, Právo

Slovanská epopej ve Veletržním paláci.

Článek

Mucha tvrdí, že Praha se vlastníkem cyklu obrazů nikdy nestala, protože nesplnila umělcovu podmínku a nevybudovala pro plátna samostatné výstavní prostory.

Nejvyšší soud podle něj o dovolání rozhodl 9. května. Obvodní soud pro Prahu 1 pak tuto středu účastníkům řízení rozhodnutí doručil. Podle Felixe jde o 20 stran komplikovaného právního textu.

„Není tam vysloveno, že by bylo rozhodnuto nesprávně. Oba rozsudky byly zrušeny a věc se vrátila k novému řízení kvůli odůvodnění rozsudků,” uvedl Felix. Podle něj musejí soudy v novém řízené lépe vysvětlit, proč dospěly k závěru, k jakému dospěly.

Původním majitelem byl mecenáš

Původním majitelem děl byl podle zrušených rozsudků pražských soudů americký mecenáš Charles Crane, který si obrazy u Muchy objednal, zaplatil je a poté daroval městu. Jako dárce je Crane uveden i v protokolech o předání obrazů Praze.

Odvolací senát ve zrušeném rozsudku připustil, že podmínka o vybudování výstavních prostor existuje. Když malíř na sklonku života rekapituloval situaci ohledně epopeje, musel být podle soudu jistě raněn tím, že Praha slíbenou výstavní síň nevybudovala. Na vlastnictví to ale nic nemění.

V Japonsku epopej vidělo 662 000 lidí

John Mucha zdůvodňoval podání žaloby tím, že se snažil zabránit zapůjčení díla do Asie, kam epopej odcestovala předloni v únoru. Obával se, že se obrazy poškodí. Malíř je podle něj daroval českému národu a nepřál by si, aby se vyvážely do ciziny.

Foto: Petr Hloušek, Právo

John Mucha u soudu pro Prahu 1, který projednává žalobu na určení vlastnictví cyklu obrazů Slovanská epopej.

V Tokiu vidělo epopej od března do června 662 000 návštěvníků. Cyklus se měl později přesunout do Číny, české ministerstvo kultury to však nepovolilo. Galerie hlavního města Prahy před časem zveřejnila záměr vystavit Slovanskou epopej letos v Obecním domě u příležitosti 100. výročí republiky. Část pláten má být také součástí festivalu Re:publika v Brně, který začne za dva dny.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám