Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek po zasedání předsednictva Bezpečnostní rady státu Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Sobotka: Česko má plyn na víc než 100 dní, na výpadek z Ruska jsme připraveni

Česká republika je připravena na případné omezení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu. Řekl to po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu premiér Bohuslav Sobotka. ČR má podle něj zásoby plynu na více než sto dní.

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek po zasedání předsednictva Bezpečnostní rady státu Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Sobotka: Česko má plyn na víc než 100 dní, na výpadek z Ruska jsme připraveni

„Česká republika je na eventuální problém z hlediska dodávek plynu skrz ukrajinské území připravena,“ konstatoval Sobotka. Dodal, že domácí zásoby plynu by vystačily na pokrytí tuzemské spotřeby v létě na víc než sto dní, což by poskytlo dostatek prostoru na zajištění dodávek jinými směry.

Ujistil, že České republice výpadek bezprostředně nehrozí. „Nemáme důvod si myslet, že by Rusko chtělo narušit dodávky plynu do Evropy. Nemá na to důvody ani ekonomické, ani politické,“ uvedl.

Nicméně je reálné omezení dodávek plynu z Ruska na Ukrajinu, a to od 1. července.

„Očekáváme možné riziko ve vztahu mezi Ruskem a Ukrajinou,“ řekl. To by mohlo určitým způsobem ovlivnit i dodávky plynu dál do Evropy, neboť by bylo nutné nasmlouvat nové koridory.

Třetina plynu z Norska

Jak ale doplnil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, už nyní odebírá Česká republika třetinu plynu z Norska a dvě třetiny z Ruska. „Z hlediska občanů a firem České republice nehrozí žádný okamžitý problém,“ ujistil.

Předsednictvo bezpečnostní rady, které se sešlo v reakci na nedávné jednání premiérů Visegrádské čtyřky, nicméně pověřilo Mládka, aby se problémem zabýval a byl v kontaktu s ostatními zeměmi Visegrádu.

Předsednictvo na svém úterním večerním jednání nastínilo i možnou pomoc Slovensku, které by v případě zastavení dodávek plynu z Ruska do Ukrajiny mohlo být tímto výpadkem výrazně zasaženo. „Česká republika by prostřednictvím plynovodů, které vedou do Německa, byla schopna v rámci kapacity těchto plynovodů Slovensku pomoci,“ řekl Sobotka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků