Hlavní obsah

Sněmovna navrhla Klausovi vyznamenat stíhací eso bitvy o Británii

Poslanci v pátek navrhli na nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva, vojenského pilota z druhé světové války Josefa Františka a dva další válečné hrdiny Ondřeje Mézla a Jana Velíka.

Sněmovna navrhla Klausovi vyznamenat stíhací eso bitvy o Británii

Josef František se coby příslušník 303. polské perutě stal nejúspěšnějším spojeneckým stíhačem bitvy o Británii, která nad kanálem La Manche zuřila v roce 1940 a měla být předstupněm pro invazi nacistického Německa do Velké Británie. František sestřelil 17 nepřátelských letadel.

Na Řád Tomáše Garrigua Masaryka poslanci nominovali Dagmar Šimkovou, která byla za komunistického režimu odsouzena za protistátní činnost na 14 let do vězení.

Na medaili Za hrdinství Sněmovna doporučila prezidentu Václavu Klausovi tři osobnosti. Jde o vojáky druhé světové války Josefa Bernata a Vasila Korolova. Poslanci chtějí medaily udělit také policistovi Robertu Závěšickému, který loni zadržel útočníka v krnovské směnárně a byl zraněn granátem.

Klaus na doporučení zákonodárců příliš nedá

Celkem 24 lidí Sněmovna navrhla na medaili Za zásluhy. Jedním z nich je někdejší šéf koncernu VW Carl Horst Hahn. Patří k nim dále protikomunističtí odbojáři Bohumil Kolář, Zdeněk Kovářík, Vladimír Lopaťuk, Karel Nigrin, Ladislav Suchomel, František Suchý a Marie Škárecká. Dalšími možnými kandidáty jsou válečný veterán František Bím, odbojář proti nacismu a komunismu Leopold Färber a Anna Magdalena Schwarzová, která byla perzekvována za nacismu i za komunistického režimu.

Medaili by mohli podle návrhu poslanců získat mecenáška umění Hermína Dušková, historici umění František Dvořák a Bohumil Samek, fotograf Miroslav Hák, historik a archivář Ivan Hlaváček, sochař Milan Knobloch a malíři Bohdan Kopecký a Marie Uchytilová-Kučová. Mezi navrženými jsou také lékaři - plastický chirurg Ladislav Bařinka, traumatolog Leopold Pleva a dětský psycholog Jaroslav Šturma.

Poslanci navrhli udělit medaili také zakladateli babyboxů Ludvíku Hessovi. Mezi nominovanými je dále novinář a někdejší sociálnědemokratický politik Luděk Pik.

Hlava státu vyznamenání uděluje a propůjčuje podle zákona 1. ledna a 28. října, k návrhům parlamentu i vlády může přihlížet, ale nemusí je akceptovat. Klaus loni vyznamenal 22 osobností, přičemž z 26 kandidátů Sněmovny jich ocenil šest, z 21 senátních nominací se nepřiklonil ani k jedné.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků