Hlavní obsah

Smlouvy Jihomoravského kraje s Mrencovou prověří policejní centrála

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Vztahy jihomoravského krajského úřadu s firmami kolem lobbistky Jany Mrencové začne řešit Národní centrála proti organizovanému zločinu. Podnět k prověření dal už dříve brněnský státní zástupce Jan Petrásek na základě informací z médií, poté dorazilo také trestní oznámení od právníka Petra Němce. Trestní řízení je vedeno proti neznámému pachateli.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Michal Hašek

Článek

Na zahájení úkonů trestního řízení upozornil v úterý Český rozhlas. Kdy policisté provedou první konkrétní úkony, nelze podle Petráska předjímat. Mohou si například někoho pozvat k podání vysvětlení, vyžádat si smlouvy, faktury a podobně.

Existuje podezření z přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku, a to buď úmyslně, nebo z nedbalosti. Přečin mohl spočívat například v „placení za nic”, případně v suplování práce, kterou měl dělat tiskový odbor.

Peníze za neodvedenou práci

Firmy podle bývalé mluvčí kraje Denisy Kapitančikové inkasovaly peníze za neodvedenou práci. Trestní oznámení podal z vlastní iniciativy například právník Němec. Už předtím ale informace v médiích vyvolaly zájem státního zastupitelství. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) v srpnu uvedl, že prověření věci vítá a že kraj poskytne potřebnou součinnost. Jeho aktuální vyjádření ČTK zjišťuje.

Krajský úřad zároveň prověřuje smlouvy, které uzavřel s firmami spojenými s Mrencovou, tedy Marketingovým centrem Profil a Producentským centrem Profil. Věcí se nejspíš bude zabývat i kontrolní výbor zastupitelstva.

Neexistující osoba

Diskusi o metodách mediální propagace kraje rozpoutal před časem článek Mladé fronty Dnes. Deník se zaměřil na osobu skrytou za e-mailovou schránkou pojmenovanou po Lucii Proutníkové. Z adresy několik let chodila médiím Haškova vyjádření i avíza na akce s jeho účastí. Podle MfD i podle svědectví Kapitančikové žádná Proutníková neexistuje a e-maily rozesílala lobbistka Jana Mrencová.

Kapitančiková uvedla, že Mrencové posílala zprávy a fotky vypracované krajskými pracovníky, které pak Mrencová posílala zpět a fakturovala si za ně peníze. Mrencové letos soud udělil nepravomocně podmínku za to, že bývalému místostarostovi Mariánských Lázní Petru Horkému slibovala za peníze ovlivnění novinářů. S firmami Mrencové a jejího partnera Jihomoravský kraj uzavřel smlouvy na služby za 3,75 miliónu korun.

Hašek: Je to předvolební boj

Hašek již dříve uvedl, že Proutníkovou nezná. „Nevím, kdo to je, nevím, jestli existuje,” uvedl hejtman. Popsal smluvní zajištění spolupráce s agenturou, podle něj je vše v pořádku, kraj dokonce šetří peníze za propagaci, protože na rozdíl od dřívějších metod neplatí za vydávání vlastního periodika. Hejtman také uvedl, že za kritikou mediální propagace kraje a své osoby vidí zájmy hnutí ANO.

Haška kvůli této věci kritizovali i zástupci některých jiných stran. Předsednictvo jihomoravského krajského výkonného výboru ČSSD v srpnu vzalo hejtmanovo vysvětlení ke kauze „falešné mluvčí” na vědomí. Odmítlo také zpochybňování krajské volební kandidátky a jejího lídra, jímž je právě Hašek.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám