Hlavní obsah
Foto: Denisa Telaříková, Právo

Severovýchod Moravy opět trápí smog

Meteorologové v noci na pondělí vyhlásili smogovou situaci pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko s výjimkou Třinecka. Důvodem je vysoká koncentrace polétavého prachu v ovzduší. Smogová situace platí podle Českého hydrometeorologicko ústavu od zhruba půl druhé.

Foto: Denisa Telaříková, Právo
Severovýchod Moravy opět trápí smog

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v Moravskoslezském kraji se dnes brzo ráno pohybovaly v rozmezí od 66 do 128 mikrogramů na metry krychlový, nejvyšší byly ve Frýdku-Místku. Podle aktuálních hodinových koncentrací hodnotí meteorologové situaci jako špatnou na pěti místech kraje, na měřicí stanici Třinec-Kosmos jako velmi špatnou.

Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, ale i malé děti nebo senioři by měli omezit fyzickou zátěž a zbytečně nechodit ven. U dospělých lidí bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení. Meteorologové žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Se smogem se region musí potýkat na podzim a hlavně v zimě. Rozptylové podmínky výrazně ovlivňuje průmysl, ale také doprava nebo lokální topeniště.

Meteorologové smogovou situaci podle nových pravidel vyhlašují, když aspoň na jedné měřicí stanici v lokalitě překročila čtyřiadvacetihodinová průměrná koncentrace polétavého prachu ve dvou po sobě jdoucích dnech hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. Zároveň na polovině měřicích stanic v dané lokalitě musí být v posledních šesti hodinách stoupající hodnoty znečištění.


yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků