Hlavní obsah
Severočeši.cz Foto: Severočeši.cz

Severočeši.cz

Severočeši.cz jsou politické hnutí, které vzniklo v roce 2008 „z potřeby změnit poměry v Ústeckém kraji“. Jejich ideové zařazení není jednoznačné. Hnutí už v roce 2010 získalo mandáty na komunální úrovni a proniklo i do Senátu, po volbách v roce 2013 pak získalo na kandidátce ANO i zástupce v Poslanecké sněmovně. Hnutí však také provázely vnitřní spory.

Severočeši.cz Foto: Severočeši.cz
Severočeši.cz

U vzniku v roce 2008 stáli dva partneři - Sdružení Mostečané Mostu a Bytová družstva organizovaná v rámci severočeské rady Svazu českých a moravských bytových družstev. Na valné hromadě na jaře 2009 byl zvolen předsedou František Ryba.

Základní myšlenkou nového uskupení bylo sestavit protipól politickým gigantům. Hnutí z Ústeckého kraje byl však často vyčítán jednak nejasný profil a také minulost některých příslušníků. Zatímco v některých obvodech se hlásí k pravici, v jiných je spíše levicové.

Není to zas tak překvapivé při vědomí politické minulosti některých jeho členů. Například senátor Jaroslav Doubrava strávil téměř čtyřicet let u komunistů, Milan Bartůněk byl zase členem ČSSD.

V komunálních volbách v roce 2010 se Severočechům zadařilo, v zastupitelstvech v Ústeckém kraji získali celkem 79 křesel. Například v Mostě získali prakticky polovinu všech hlasů.

V senátních volbách se podařilo uspět dvěma zástupcům - Aleně Dernerové a zmiňovanému Jaroslavu Doubravovi. Ve své kampani lákali voliče mimo jiné na loterii, v níž bylo možné v případě úspěchu hnutí vyhrát například automobil či další věcné ceny.

V krajských volbách v roce 2012 se Severočechům podařilo v Ústeckém kraji získat devět mandátu v 55členném zastupitelstvu.

Dva jejich členové, Bronislav Schwarz a Vlastimil Vozka, byli také zvolení na kandidátce hnutí ANO do Poslanecké sněmovny v roce 2013.

Hnutí rozdělené na dva tábory

Hnutí však také poznamenaly vnitřní spory. Ke konci roku 2013 odstoupil dosavadní předseda hnutí František Ryba a na jeho místo byl zvolen tehdejší poslanec Bronislav Schwarz. Ministerstvo vnitra však tuto volbu neuznalo.

Druhá volba, při které byl Schwarz znovu zvolen, se konala na svolané valné hromadě hnutí v únoru 2014. Se způsobem svolání hromady a volby nového předsednictva však část hnutí v čele s Františkem Rybou a místopředsedkyní Hanou Jeníčkovou nesouhlasila. Strana se tak rozdělila na dva tábory. Ti, kteří nesouhlasili s novým vedením, pak v následujících komunálních volbách kandidovali za sdružení Mostečané Mostu.

Bronislav Schwarz ve Sněmovně zasedal mezi lety 2013 až 2017 za hnutí ANO.

Foto: Petr Horník, Právo

Spor se silně projevil i při krajských a senátních volbách v roce 2016. V srpnu toho roku soud s konečnou platností rozhodl o neplatnosti valné hromady v roce 2014, Schwarz tedy přišel o místo předsedy strany. Krátce před volbami pak Hana Jeníčkova z pozice místopředsedkyně a zmocněnkyně hnutí zažádala o odvolání Aleny Dernerové, která za stranu kandidovala do Senátu, a také celé kandidátky Severočechů do krajských voleb.

Zatímco odvolání krajské kandidátky posvětil soud, žádost o odvolání Dernerové neuznal mostecký magistrát, který poukázal na nejasnosti ve vedení hnutí. Dernerová tak sice mohla kandidovat v senátních volbách, které následně i vyhrála, avšak Nejvyšší soud později rozhodl o neplatnosti voleb. Ty se na začátku roku 2017 opakovaly a Dernerová, tehdy už jako nezávislá, volbu znovu vyhrála.

Kvůli návrhu na vyškrtnutí musela Alena Dernerová obhajovat senátorský post nadvakrát.

Foto: Milan Malíček, Právo

Krátce po volbách, na nové valně hromadě, byl Bronislav Schwarz potřetí zvolen předsedou hnutí. Na konci roku 2017 hnutí oznámilo, že je znovu sjednocené.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků