Hlavní obsah

Senátoři vrátili poslancům deregulaci nájmů

Senátoři ve středu vrátili poslancům zákon o deregulaci nájemného. Souhlasí s růstem nájemného, ale nelíbí se jim od roku 2011 regulace i v bytech, kde nyní činže regulovány už nejsou. Regulované nájemné se nyní vztahuje na 750 000 bytů, což je zhruba pětina bytového fondu.

Senátoři vrátili poslancům deregulaci nájmů

Nájemné má podle verze schválené poslanci růst v průměru o 14,2 procenta ročně po dobu čtyř let. Vlastníci domů mohli nájmy začít zvyšovat od ledna 2007. Od roku 2011 by měla výši činží určovat dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem.

Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek (ČSSD) před vrácením zákona poslancům varoval v obavách, že se ve Sněmovně napodruhé nepodaří najít dostatek hlasů pro její schválení. Návrh ve Sněmovně v prosinci prosadili jen poslanci vládní koalice, kteří mají v dolní komoře pouze těsnou většinu.

Ministr připomněl, že podoba zákona je výsledkem kompromisu koaličních stran. "Jsem bytostně přesvědčen, že deregulace nájmu je velmi potřebná a není možné ji už nadále odkládat," uvedl.

Martínek odmítl námitky některých vlastníků domů i senátorů, že by byl návrh zákona protiústavní. Podle senátorky Jitky Seitlové (za hnutí Nezávislí) jde zákon proti ochraně vlastnického práva. Majitelé domů, kteří vlastní přibližně 300 000 bytů s regulovaným nájemným, protiústavnost zákona vidí v tom, že jim s výjimkou Prahy růst činží neumožní pokrýt náklady na běžné opravy a údržbu. Pro zamítnutí zákona ale bylo jen deset senátorů, naopak ke schválení chyběly tři hlasy.

Nájmy se podle zákona mají zvyšovat až do pěti procent tržní ceny bytu, v případě čtvrté kategorie do 4,5 procenta. Byty se podle kategorií již nerozdělují, kvůli nájemním smlouvám se s těmito termíny ale stále počítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků