Hlavní obsah
Korunovační klenoty se v Česku vystavují jen při zvláštních příležitostech, v Rakousku jsou k vidění kdykoliv. Foto: Novinky

Senátor Valenta chce po Rakousku zpět část korunovačních klenotů, šance je malá

Šance, že by Rakousko vrátilo Česku na základě iniciativy senátora Iva Valenty část korunovačních klenotů, je podle předního rakouského historika Karla Vocelky velmi malá. Profesor Vídeňské univerzity to v pátek řekl v rozhovoru poskytnutém listu Wiener Zeitung (WZ).

Korunovační klenoty se v Česku vystavují jen při zvláštních příležitostech, v Rakousku jsou k vidění kdykoliv. Foto: Novinky
Senátor Valenta chce po Rakousku zpět část korunovačních klenotů, šance je malá

Zároveň upozornil, že by v případě návratu žezlo, jablko a kurfiřtský plášť nebyly v Praze na rozdíl od Vídně nejspíš vystavené pro veřejnost. Oficiální žádost o vrácení klenotů podle WZ Rakousko zatím nedostalo.

Iniciativu za navrácení původních českých korunovačních klenotů z Rakouska zpět do ČR spustil nezávislý senátor Ivo Valenta. Obrátil se na prezidenta Miloše Zemana, aby podnikl kroky, které by vedly k jejich vrácení. Jde o gotické žezlo, jablko a kurfiřtský plášť, které jsou uloženy ve vídeňském Hofburgu, součásti Uměleckohistorického muzea ve Vídni.

V Rakousku jsou běžně k vidění

Vocelka považuje šanci, že by Rakousko Česku část českých korunovačních klenotů vydalo za "nepatrnou". "Měli bychom ty věci nechat tam, kde jsou. Je tam o ně dobře postaráno," řekl historik, který se specializuje na dějiny habsburské monarchie.

Zároveň upozornil, že by v případě návratu vzácných předmětů do Prahy, neměli lidé nejspíš možnost je vidět. Ve Vídni jsou české insignie běžně vystavované v klenotnici Hofburgu, nyní jsou součástí výstavy Privilegium Maius a jeho dějiny ve vídeňském Uměleckohistorickém muzeu. V Praze jsou ale svatováclavská koruna a další klenoty "dobře uzamčené" a ukazují se jen při zvláštních příležitostech, upozornil Vocelka.

Korunovační klenoty jsou jako státní symbol uloženy na Pražském hradě. Svatováclavskou korunu doplňuje žezlo a jablko z doby renesance, nejsou tedy původní.

„Překvapilo mě, když jsem se dozvěděl, že gotické žezlo a jablko z korunovačních klenotů Království českého jsou dnes uloženy ve Vídni spolu s českým kurfiřtským pláštěm. Korunovační klenoty jsou symbol státnosti, patří zpátky do ČR. Doteď se nikdo nepokusil získat je zpátky,“ řekl ve středu Valenta.

Senátor a podnikatel Ivo Valenta

Foto: Petr Hloušek, Právo

„České korunovační klenoty legitimně zahrnují dvě žezla a jablka. Jedno žezlo a jablko ale není ve vlastnictví ČR,“ podotkl historik Zdeněk Koudelka z Právnické Masarykovy univerzity v Brně, podle kterého Rakousko klenoty drží neoprávněně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků