Hlavní obsah
Předsedkyně Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková Foto: Václav Šálek, ČTK

Šéfka exekutorů Fučíková dostala u soudu pokutu 50 tisíc

Nejvyšší správní soud uložil ve středu pokutu 50 tisíc korun prezidentce Exekutorské komory ČR Pavle Fučíkové. Úřad v Ostravě si pod jejím vedením vytvořil vazby nad rámec zákona se společností Hicra reality, v níž má Fučíková akcie společně se svým manželem. Předseda kárného senátu Zdeněk Kühn řekl, že pokuta je na samé spodní hranici kvůli tomu, že Fučíková dosud nebyla kárně trestaná, a také taková věc nebyla dosud judikaturně vyřešena.

Předsedkyně Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková Foto: Václav Šálek, ČTK
Šéfka exekutorů Fučíková dostala u soudu pokutu 50 tisíc

Fučíková původně čelila kárné žalobě kvůli vazbám úřadu a firmy, prodeji bytu v dražbě právě této společnosti a kvůli údajným manipulacím s kupní cenou.

Kárný senát vyloučil z kárné žaloby údajnou manipulaci, protože to prověřuje policie. Zastavil řízení ohledně prodeje bytu v dražbě firmě Hicra reality, protože za to už Fučíková dostala výtku ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Hodnotil tak pouze navázání firmy, kde má podíl, na exekutorský úřad.

Podle Kühna však vazby překročily rámec zákona. Exekutor smí být ze zákona ve firmě, která spravuje jeho majetek. Hicra reality však podnikala, přičemž předsedou představenstva byl manžel Fučíkové, která tehdy držela 96 procent akcií firmy. „Závažně porušila povinnosti exekutora a tím spáchala závažný kárný delikt,“ uvedl Kühn.

Předsedkyně Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková

Foto: Václav Šálek, ČTK

Na druhé straně však soud zvolil nejnižší pokutu, jakou mohl. „Dosud nebyla kárně trestaná. Navíc tato otázka nebyla dosud judikaturou rozhřešena. Uznáváme, že neexistuje jednoznačná praxe,“ zdůraznil Kühn.

Dodal, že rozhodnutí soudu je tak precedentní. Soud přihlédl i k příslibu Fučíkové, že pokud ji uzná vinnou, postará se z pozice prezidentky exekutorů o rozšíření informace, aby se taková praxe u exekutorů nevykonávala. Fučíková se k rozhodnutí nechtěla vyjádřit. Její advokát Jakub Vepřek však uvedl, že nízká pokuta dokládá, že judikatura nic podobného nikdy neřešila.

„Jde o novum. Vypovídá to de facto o ne zcela zásadním zavinění mé klienty v tomto bodě žaloby,“ řekl Vepřek.

Loajální firma

Kárnou žalobu na Fučíkovou podal předseda Okresního soudu v Ostravě Roman Pokorný. Zástupci okresního soudu požadovali pro Fučíkovou pokutu, jejíž výši nechali na uvážení kárného senátu. Advokáti Fučíkové chtěli zastavení kárného řízení a zproštění.

Fučíková řekla, že je exekutorkou 15 let a snaží se funkci vykonávat efektivně. Proto si najala i firmu, která by za ni prováděla činnosti, které měly vést k lepším výsledkům. Společnost, v níž má Fučíková podíl, zajišťovala například dražby. Zvolení firmy, kde působí její rodinní příslušníci, považovala za lepší v tom směru, že vše bylo loajální. Řekla také, že největším trestem je pro ni už udělená výtka, protože čelí tlakům, osočování a také jí odcházejí klienti i zaměstnanci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků