Hlavní obsah

Se začátkem astronomické zimy přijde výrazné oteplení

Počasí v Česku bude v nadcházejícím týdnu zpočátku zatažené a studené, ale v pátek, kdy začíná astronomická zima, začnou teploty citelně stoupat. Čím dál jasnější je tak odpověď na každoroční otázku, zda budou Vánoce bílé, či na blátě. Teploty budou stoupat k osmi stupňům, řekla Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Se začátkem astronomické zimy přijde výrazné oteplení

Pondělní ráno přineslo teploty mezi 0 a –5 stupni. Přes den bude oblačno až zataženo, ale přechodně může být i polojasno. Večer se bude nad naším územím rozpadat slabá okluzní fronta, na západ může přinést sněžení, které ale bude velmi slabé, maximálně do 1 cm. Odpolední teploty vystoupí na –2 až 2 stupně.

V úterý ráno bude v Čechách převládat nízká oblačnost, ranní teploty tak zůstanou mezi 0 a –4 stupni. Na Moravě a ve Slezsku ale bude polojasno, teploty tak po ránu klesnou níž, pohybovat se budou mezi –2 a –6, na sněhu klesnou až na –10. Přes den bude v Čechách převážně oblačno, na východě polojasno. Teplotní maxima se budou držet mezi 0 a 4 stupni. Sněhové srážky budou opět jen do 1 cm.

Ve středu očekáváme opět oblačno až polojasno, ojediněle se na Vysočině objeví sněhové přeháňky, ale opět nenapadne víc než 1 cm sněhu. Ráno se ochladí na –2 až –6, odpoledne teploty vystoupí na –1 až 3 stupně.

Ve čtvrtek přejde slábnoucí studená fronta, takže bude velká oblačnost, čeká se zataženo až oblačno s velmi slabým sněžením. „V nížinách to mohou být i srážky smíšené,“ poznamenala Honsová. Ráno teploty klesnou na 0 až –4 stupně, maxima budou činit –1 až 3.

V pátek přesně ve 23:21 začíná astronomická zima, její příchod ale poznamená tlaková níže nad Skandinávií a Severním mořem. „Bude mohutnět a kolem ní k nám začne proudit teplý vzduch od západu až jihozápadu. Tím budou Vánoce na blátě zpečetěné,“ uvedla Honsová. Přes den bude zataženo až oblačno, místy s deštěm, jen na horách by mělo sněžit. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 0 a –4 stupni, maxima dosáhnou 1 až 5 stupňů.

V sobotu bude opět zataženo až oblačno, ale tentokrát už s občasným deštěm, na horách se sněžením. Ráno teploměry ukážou 2 až –2 stupně, odpoledne v Čechách 3 až 7 stupňů, na Moravě a ve Slezsku bude zatím chladněji, a to mezi 0 a 4 stupni.

Čtvrtá adventní neděle bude zatažená až oblačná s deštěm. V ranních minimech zaznamenáme 5 až 1 stupeň, odpolední maxima vyšplhají na 4 až 8 stupňů. Podobný ráz počasí pak lze očekávat i přes svátky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků