Hlavní obsah
Sazka Foto: Sazka

Sazka

Akciová společnost Sazka poskytuje loterijní i neloterijní služby od sportovních sázek až po dobíjení telefonních kreditů. Jejími akcionáři jsou některé české sportovní organizace. V květnu 2011 ji dlouholetý šéf Aleš Hušák přivedl do konkurzu.

Sazka Foto: Sazka
Sazka

Akciová společnost Sazka provozuje různé druhy loterií, sportovní a kurzové sázky, videoloterijní terminály a další. Zabývá se také neloterijní oblastí, kam spadá například dobíjení kreditů pro mobilní telefony, prodej vstupenek, platby složenek, faktur a pojištění nebo platby služeb a zboží objednaného prostřednictvím internetu.

Sazka je členem Světové loterijní asociace a Evropské asociace loterií. Její loterijní a neloterijní služby nabízí několik tisíc terminálů na celém území České republiky.

Problémová aréna

Vlastníky společnosti jsou občanská sdružení působící ve sportu a tělovýchově. Generálním ředitelem Sazky byl v letech 1995 - 2011 Aleš Hušák.

Foto: archív, Právo

Během jeho působení byl v pražských Vysočanech postaven multifunkční stadion Sazka Arena, který si však nebyl schopný vydělat na vlastní náklady, což vedlo ke značnému zadlužení celé společnosti a nakonec k vyhlášení insolvenčního řízení a konkurzu.

Od roku 2011 patřila firma společnostem PPF a KKCG, koupily ji v konkurzu za 3,8 miliardy korun. Prvně jmenovaná v roce 2012 prodala KKCG svůj podíl.

Tři roky bez sázení lidem scházely

Kořeny společnosti sahají do konce čtyřicátých let. Po únorovém převratu v roce 1948 byly všechny sázkové podniky v Československu zrušeny a nahrazeny monopolní státní organizací STASKA (Státní sázková kancelář). Po pěti letech fungování byla existence společnosti z důvodu údajné manipulace s výsledky sportovních utkání ukončena.

Zrušením jediné sázkové kanceláře začalo v zemi bujet sázení nelegální a také státu scházely peníze plynoucí ze STASKY. Za dobu jejího fungování putovalo do pokladny 250 miliónů korun. Z těchto dvou důvodů došlo v srpnu 1956 k vytvoření nové sázkové kanceláře SAZKY.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků