Hlavní obsah
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský Foto: Jan Handrejch, Právo

Rychetský chce jednat se Zemanem o svém nástupci v čele Ústavního soudu

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský bude chtít s prezidentem Milošem Zemanem prodiskutovat svého nástupce v čele soudu. Ke schůzce by rád přizval i předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu a předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala. Uvedl to ve středu server HlídacíPes.org.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský Foto: Jan Handrejch, Právo
Rychetský chce jednat se Zemanem o svém nástupci v čele Ústavního soudu

Rychetský v minulosti několikrát naznačil, že své desetileté funkční období pravděpodobně nedokončí. Původně chtěl skončit loni před polovinou svého mandátu, ve funkci se ale ještě rozhodl zůstat.

Letos v lednu před prezidentskými volbami kritizoval Zemanovy spolupracovníky.  Serveru iRozhlas.cz řekl, že pokud má z něčeho obavy, tak z „kohorty panošů”, která je na Hradě kolem Zemana. Zmínil to v souvislosti s nominací svého nástupce, za největšího favorita bývá označován předseda Nejvyššího správního soudu Baxa.

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa

Foto: Milan Malíček, Právo

K Rychetskému ale pronikly zprávy, že postoj k možné kandidatuře Baxy už není tak jednoznačný, jako byl před několika lety. „Nevylučuji, že mají svého koně,” uvedl Rychetský v lednu. [celá zpráva]

Zemana justice nezajímá, panoše možná ano

Serveru HlídacíPes.org řekl, že jeho komunikace s Hradem je už řadu let nulová, a neumí tedy odhadnout postoj Hradu k obsazení vysokých soudních postů. Chce proto požádat Baxu a Šámala „o jakési diskusní sezení” přímo se Zemanem, a ne s jeho úředníky. Poznamenal také, že Zemanovy zájmy se pohybují především v ekonomické a politické oblasti a otázka justice, jejího fungování a spravedlnosti se „vůbec nejeví jako pro něj důležitá, což možná právě otevírá prostor pro nějaké úředníky Pražského hradu”.

Prezident Miloš Zeman

Foto: Jan Handrejch, Právo

Funkční období Baxy, stejně jako místopředsedy NSS Michala Mazance, končí na konci září, řekla mluvčí NSS Sylva Dostálová. Poté se stanou řadovými soudci NSS. Předsedu a místopředsedu NSS jmenuje prezident z řad soudců tohoto soudu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že zpráva o možné schůzce je pro Pražský hrad „novou informací”. Otázky ohledně nástupce Baxy a změn v čele soudů jsou podle něj zatím předčasné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků