Hlavní obsah
Roman Pekárek Foto: Petr Horník, Právo

Roman Pekárek

Když Roman Pekárek (ODS) usednul v listopadu 2012 do poslaneckých lavic, kde narychlo nahradil jednoho z poslanců ODS, okamžitě se stal terčem kritiky. V téže době mu totiž hrozilo vězení za to, že si dříve coby místostarosta Kolína řekl o úplatek. O měsíc později skutečně putoval na pět let do vězení, na svobodu se dostal v srpnu 2015 na podmínečné propuštění.

Roman Pekárek Foto: Petr Horník, Právo
Roman Pekárek

Pekárek se narodil 23. listopadu 1966. V roce 2006 byl zvolen místostarostou Kolína a tento post vykonával až do roku 2010. Tehdy se neúspěšně pokusil ucházet se o křeslo v Poslanecké sněmovně.

Pekárek si měl ještě coby místostarosta říct v roce 2009 o miliónový úplatek za výhodnější prodej městských pozemků. Soud mu za to v polovině roku 2012 vyměřil šest let vězení se zvýšeným dozorem. Pekárek se ale odvolal k Vrchnímu soudu v Praze.

Ještě než soud rozhodl o odvolání, dostal se Pekárek přece jen do Sněmovny. V listopadu 2012 trojice poslanců ODS, která nesouhlasila s vládním daňovým balíčkem, složila mandát, Pekárkovi pak mandát připadl jako náhradníkovi.

Vrchní soud mu trest snížil

I přes rozsáhlou kritiku složil v listopadu 2012 poslanecký slib a uvedl, že nehodlá mandát složit, jak jej vyzývali kromě opozice i členové ODS. Pozastavil si však členství v ODS.

Nakonec mu nepomohla ani poslanecká imunita, Sněmovna totiž odhlasovala jeho vydání k trestnímu stíhání. V prosinci 2012 jej Vrchní soud v Praze poslal na pět let za mříže. Pekárkovi také uložil pokutu 250 tisíc korun a pětiletý zákaz výkonu funkcí v orgánech územní správy s výjimkou člena zastupitelstva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků