Hlavní obsah
Lobbista Roman Janoušek Foto: Aleš Pospíšil, ČTK

Roman Janoušek

Sám sebe tituluje jako „politického podnikatele“. Jeho vliv na politiku a politiky je nesporný; přátelí se s bývalým primátorem Prahy za ODS Pavlem Bémem a podle vlastních slov „stvořil politika Johna“, bývalého ministra vnitra a předsedu Věcí Veřejných (VV). Na konci dubna 2014 jej soud potrestal čtyřmi a půl lety vězení za to, že v roce 2012 srazil v opilosti automobilem ženu.

Lobbista Roman Janoušek Foto: Aleš Pospíšil, ČTK
Roman Janoušek

Narodil se v červenci 1968. Po gymnáziu pracoval jako číšník. V 90. letech vystudoval práva a v roce 2003 získal na Právnické fakultě UK titul JUDr.

V roce 1993 založil s třemi společníky firmu Medea Real a stal se jejím jednatelem. Brzy poté založili společnost Medea Kultur, která od státu vyinkasovala nemalé finanční prostředky na protidrogové programy. Do této doby se zřejmě datuje začátek jeho přátelství s Bémem, který v té době platil za experta v drogové problematice.

V roce 2000 založil spolu se společníkem firmu S&J Medea Kultur, jejíž název se v roce 2002 po odchodu Janouška z vedení změnil na Ora Print. Ora Print získala od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) zakázku na vydávání listu Svět pojištěnce. Podle ministerstva zdravotnictví však byla zakázka předražená, náklady mohly být poloviční. Ve firmě Ora Print se setkal s budoucím šéfem VV a ministrem vnitra Radkem Johnem, který zde sedm let (2002 - 2009) působil jako předseda představenstva.

V roce 2003 svůj podíl v Medea Kultur prodal. V následujících letech společnost získala od pražského magistrátu sedm miliónů korun na vzdělávací projekty.

Další veřejnou zakázkou bylo pro Janouška vydávání Listů hlavního města Prahy. Tu získal v roce 2004 přes společnost Tardus. V té držel 40 procent přes firmu Chrisi Praga, kde působil ve funkci místopředsedy představenstva.

V roce 2007 koupila společnost Tardus od Českých drah bez řádného výběrového řízení 49 procent podíl v reklamní agentuře Railreklam.

Janoušek je spojován také s kauzou Opencard. Zisk z tohoto projektu jde do osmi společností s neznámým majitelem, minimálně ve dvou z nich (Grand Princ a Chris Praga) však Janoušek seděl v představenstvu. Projekt Opencard čelí silné kritice, při jeho realizaci došlo k porušení zákona pro přidělování veřejných zakázek.

V hledáčku policie se Janoušek zřejmě poprvé ocitl v roce 2008, kdy se o něj začala zajímat švýcarská prokuratura. Ta prošetřovala podezřelé pohyby peněz ve výši dvou miliard korun na kontu panamské společnosti Botanic Finance, k němuž měl přístup. Protože ale nereagoval na výzvy o vysvětlení, Švýcaři konta zmrazili. Vyšetřování nicméně trestný čin neprokázalo a konto bylo zase odblokováno. Podle médií měli minimálně k jednomu kontu Janouška přístup také dva vysocí úředníci pražského magistrátu Jiří Toman a Peter Ďurica.

V březnu 2012 se na veřejnost dostaly policejní odposlechy telefonátů mezi Janouškem a Bémem. Podnikatel v nich tehdejšího pražského primátora úkoloval, komu má co město prodat, nebo jak se má změnit územní plán.

Roman Janoušek po nehodě, při které srazil ženu.

Foto: TV Prima

Krátce po zveřejnění odposlechů Janoušek v Praze 4 srazil ženu, do jejíhož vozu předtím narazil. Poté se snažil z místa nehody utéci. Zadrželi ho policisté, kteří mu v dechu naměřili 2,2 promile alkoholu. Bylo zahájeno trestní stíhání za pokus o vraždu.

V červnu 2013 policie provedla velkou razii, při níž ve schránkách v Komerční bance zabavila 150 miliónů korun a desítky kilogramů zlata. Vyšetřovatelé byli přesvědčeni, že majetek patří Janouškovi, přestože trezory a bezpečnostní schránky nebyly napsány na jeho jméno. Janoušek popřel, že by mu zabavený majetek patřil.

Městský soud v Praze poslal na konci dubna 2014 Janouška za sražení ženy a těžké ublížení na zdraví na čtyři a půl roku do vězení. Sedm let nesmí řídit. Po dvou letech vyšetřování a soudních přelíčení tak padl verdikt v jedné z nejsledovanějších kauz.

V listopadu 2014 nastoupil Janoušek do vězení v Brně. Ve věznici zůstal do března 2016, kdy byl dočasně propuštěn na svobodu kvůli operaci hlavy.

Po ní ale nastaly nečekané komplikace a Janouškům stav se zhoršil. V listopadu 2017 mu byla soudem zamítnuta žádost o další odložení trestu, bylo mu ale doporučeno, kvůli závažnosti jeho onemocnění, aby podal žádost o odpuštění zbytku trestu. Podle znaleckého posudku z dubna 2018 není Janoušek schopen do vězení nastoupit, protože by to mohlo ohrozit jeho život. V květnu 2018 mu soud schválil další odložení zbytku trestu o dva roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků