Hlavní obsah

Reformu má změnit souhrnný návrh koalice

Koalice by měla k reformě veřejných financí předložit jeden společný pozměňovací návrh. Shodli se na tom na páteční schůzce lídři ODS, lidovců a zelených. Navrhované změny by ale podle nich neměly znamenat výrazný odklon od původní vládní verze reformy, která mění daňové, sociální a zdravotní zákony.

Reformu má změnit souhrnný návrh koalice

O tom, jaké změny koaliční politici v reformě navrhnou, budou politici vyjednávat v následujících dnech.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek, předseda KDU-ČSL Jiří Čunek i předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques po více než tříhodinovém jednání vyjádřili v rozhovoru s novináři přesvědčení, že koalice nakonec dojde ke kompromisu a reformu společnými silami prosadí.

Ty problémy nejsou tak závažné, aby mě to v tuto chvíli vedlo k pochybnostem o schválení tohoto balíku, řekl novinářům premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Snahou koalice bude podle něj přesvědčit všechny koaliční poslance, aby podpořili společný návrh, nepodávali žádné vlastní a ani nepodpořili případné opoziční požadavky.

Další koaliční jednání se uskuteční v pondělí od 22:00, v případě potřeby se lídři vládních stran sejdou ještě v úterý, tedy těsně před začátkem schůze sněmovny, která má o reformě rozhodnout.

Výhrady lidovců a zelených

Vládní reformu veřejných financí začne Sněmovna projednávat příští týden. Lidovci i zelení ale mají k úpravám z dílny ODS výhrady. ODS chce ve vládním návrhu přepisovat především v daňové oblasti, přeje si větší snižování daní z příjmu lidí i firem.

Lidovci i zelení však razantnější snižování daní odmítají. Šéfka sněmovního klubu zelených Kateřina Jacques před schůzkou uvedla, že si chce návrhy vyslechnout, je ale mírně skeptická. "Pokud chceme snižovat daně, musíme jasně říct, kde na to chceme brát, a já se obávám, že na to odpověď nenajdeme," uvedla. Neumí si prý představit, že by prošla 12 procentní daň z příjmu fyzických osob, jak navrhuje premiér Mirek Topolánek, když neexistuje návrh, jak doplnit propad v naplnění rozpočtu.

"Obávám se, že toto si kolegové z ODS neuměli spočítat," konstatovala. Nejlepší by podle zelených bylo zachovat původní vládní návrh, nepříčí se jim nicméně ani jeden souhrnný pozměňovací návrh, na kterém by se usnesla celá koalice.

Lidovci i zelení proti platbám dětí u lékaře

Předseda lidovců Jiří Čunek před schůzkou zopakoval, že KDU-ČSL trvá na úpravách zdravotní a sociální části reformy. Prosadit například lidovci chtějí, aby od poplatků u lékaře byly osvobozeny děti do 15 let. Odstranit chtějí též finanční znevýhodnění rodičů, kteří zůstanou s dětmi doma čtyři roky. Osvobození většiny dětí od poplatků u lékaře podporují i zelení.

Pokud chce vláda reformní balík prosadit, musí během několika dnů najít kompromis, který bude přijatelný pro všechny koaliční poslance i dva bývalé sociální demokraty Miloše Melčáka a Michala Pohanku.

Při hlasování rozpočtového výboru triumfovala opozice

První překážku hladkému přijetí reformy vládních financí již připravila ČSSD ve spolupráci s komunisty, když ve středu na jednání rozpočtového výboru přehlasovala členy vládní koalice ve výboru a nedoporučila Sněmovně, aby vládní návrh projednávala.

Za tento fakt může nedisciplinovanost poslance ODS Radima Fialy, který se nevrátil včas z dovolené v Řecku, a tím umožnil opozici odmítnout vládní návrh. Za to si již vysloužil kritiku v řadách ODS. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků