Hlavní obsah

Rath: Za protesty lékáren a lékařů je ODS

Ministr zdravotnictví David Rath v pátek prohlásil, že za protesty lékárníků a lékařů stojí ODS. "Zdravotníci nemají objektivní důvod k nespokojenosti. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) platí včas a rozumné připomínky lékařů k cenové vyhlášce ministerstvo vyslyšelo," uvedl Rath.

Rath: Za protesty lékáren a lékařů je ODS

"VZP díky penězům, které šly nyní do zdravotnictví navíc, podstatně zkrátila lhůty splatnosti. Dokonce dnes proplácí faktury, které jí přišly 5. ledna. Hlavní důvod stávky - dlouhé lhůty splatnosti - tak padl," řekl Rath.

Upozornil, že pokud by se k pondělní stávce lékárníků, kteří chtějí své lékárny zavřít od 12 do 15 hodin, připojili i lékaři, pak by to považoval za politický akt. "Tím by se ta sdružení zapojila do volební kampaně ODS, protože některá jsou s ODS propojena i personálně," prohlásil ministr.

Přítomný prezident České lékařské komory Milan Kubek uvedl, že komora je apolitická a že jako její prezident bude toto požadovat i od jednotlivých sdružení.

Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek odmítl to, že by protesty měly politické pozadí. Komora dnes vyzvala ostatní zdravotníky k tomu, aby v květnu omezili na určitou dobu provoz. "Já osobně jsem nestraník, nikdy jsem v žádné straně na rozdíl od pana ministra nebyl, ten je před vstupem do třetí (strany)," řekl novinářům Pekárek. Zdůraznil, že stomatologická komora je apolitická organizace.

Rath se domnívá, že v pondělí všechny lékárny nezavřou. "Pracovat budou lékárny v nemocnicích, ale určitě i některé pouliční. Vždyť pokud zavřou, budou sami proti sobě, přijdou o peníze z prodeje léků," řekl Rath. Připomněl, že přicházel na ministerstvo s posláním krizového manažera. "Za poslední měsíce se podařilo do zdravotnictví dostat šest miliard navíc," řekl Rath.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků