Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Rath sráží ČSSD a přidává voliče komunistům, tvrdí průzkum

Vítězem voleb by se nyní stala ČSSD s podporou 26 procent veřejnosti. To je však o 6,5 procentního bodu méně než před zatčením poslance a hejtmana za ČSSD Davida Ratha. Plyne to z výzkumu agentury Median. Průzkum je už třetí během tohoto týdne, který potvrdil trend poklesu preferencí sociálních demokratů. Voliči kvůli tomuto poklesu naopak přibyli komunistům.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Rath sráží ČSSD a přidává voliče komunistům, tvrdí průzkum

Na druhém místě se s podporou 22,5 procenta umístila ODS následovaná KSČM (18 procenta). TOP 09 by získala 12,5 procenta.

Další strany by se do Sněmovny aktuálně nedostaly. Nejblíže pětiprocentní hranici nutné pro vstup do Sněmovny by byli lidovci, kterým volební model přisoudil 4,5 procenta, zelení by měli 3,5 procenta. Vládní Věci veřejné by dostaly jedno procento hlasů.

Volební model (v procentech)
 duben
květenčerven
ČSSD
31
32,5
26
ODS
19,5
20,5
22,5
KSČM
13
14
18
TOP 09
11
11,5
12,5
KDU-ČSL6 54,5
zdroj: Median

"Část výrazněji levicově orientovaných voličů ČSSD avizuje přesun k volbě KSČM," uvedla agentura s tím, že u méně přesvědčených voličů sociálních demokratů poklesla ochota zúčastnit se voleb.

"Oproti minulému období mírně posílily hlavní pravicové strany (ODS, TOP 09), což je zejména důsledek snížené ochoty sociálně-demokratických voličů jít k volbám," připomněl průzkum s tím, že "drtivá většina dotazování proběhla před policejní žádostí o vydání exministryně Vlasty Parkanové (TOP 09) – tj. před kauzou, která může naopak poškodit pravicovou část stranického spektra".

V případě oslabení ČSSD zatím nelze předjímat, zda jde o pokles dočasný či trvalý.

Průzkumu se od 17. května do 16. června zúčastnilo 936 respondentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků