Hlavní obsah

Rath se utká o křeslo středočeského hejtmana

Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath potvrdil, že bude příští rok v krajských volbách kandidovat na post středočeského hejtmana. Místopředsedu sociálně demokratických poslanců, který v posledních parlamentních volbách kandidoval v Praze, nominovalo několik okresů a s kandidaturou souhlasilo i předsednictvo ČSSD.

Rath se utká o křeslo středočeského hejtmana

"Kandidaturu přijmu jako snahu pomoci ČSSD uspět ve volbách a jako výraz snahy ČSSD zásadně změnit a zlepšit činnost krajských vlád," řekl Právu Rath.

Exministr zdravotnictví na začátku září řekl, že jedním z klíčových důvodů jeho případné kandidatury na hejtmana, je prodej středočeských nemocnic.

Spor o privatizaci nemocnic

V případě úspěchu v krajských volbách, by Rath nechal prošetřit pozadí obchodu ve spolupráci s policií i Evropskou komisí. Toho se nebojí současný středočeský hejtman Petr Bendl (ODS).

"Soutěž na prodej nemocnic měla jasné podmínky a byla zcela průhledná," řekl Bendl. Již dříve také uvedl, že se neobává ani střetu s Rathem v krajských volbách. O funkci hejtmana se prý bude znovu ucházet, pokud dostane důvěru ODS.

Zastupitelé Středočeského kraje rozhodli o prodeji deseti zdravotnických zařízení v květnu letošního roku. Opoziční ČSSD kvůli prodeji poslala stížnost Evropské komisi. Kraj podle Ratha na privatizaci prodělal téměř jednu miliardu korun. Pokud bude podle jeho slov po krajských volbách sociální demokracie dostatečně silná, pokusí se prodej nemocnic anulovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků