Hlavní obsah

V centru Prahy se v neděli konal pochod romské hrdosti. Průvod Roma Pride vyrazil kolem 13:00 ze Staroměstského náměstí na Pražský hrad. Pořadatelé svou akcí chtějí přiblížit romskou kulturu a upozornit na problémy menšiny v Česku. Pochod, kterého se zúčastnil také předseda Strany zelených (SZ) Ondřej Liška, čítal asi 200 lidí.

Průvod Roma Pride prošel Prahou

Pochodující nesli transparenty Roma Sam (jsme Romové), Opre Roma (Romové vzhůru) či Politika sociální integrace selhala.

Objevil se rovněž transparent Stop pogromům a Nenávist není řešení. Skandovalo se: „Pane prezidente, zastavte rasismus“ a „Černý, bílý spojme síly“. Cesta účastníků kulturního protestu, pochodu romské hrdosti, na který přijeli lidé z Ústecka a Ostravy, na Hradčanské náměstí, se obešla bez incidentů. Zaujala také turisty.

„Vymezujeme se proti násilným akcím," řekl Štefan Horvath, který přijel z Duchcova.

Rom Jozef Miker, který kandiduje za SZ na Ústecku, řekl, že v Česku se rasismus uplatňuje shora. "U nás je především statni rasismus, až pak zdola. Žádného politika nezajímá, jak Romové žijí."

V chrámu sv. Mikuláše k demonstrantům promluvil husitský farář Stanislav Jurek. "Uznáváme, že Romové mají nárok na svou hrdost," řekl.

Tisková konference před pochodem Roma Pride

Foto: Milan Malíček, Právo

Čtvrt miliónu Romů v ČR

Podle odhadů je v ČR asi čtvrt miliónu Romů. Zhruba třetina z nich žije v chudinských domech a čtvrtích. Dospělí tam bývají bez práce, celé rodiny jsou závislé na dávkách a děti končívají ve "zvláštních školách", takže si obvykle uzavírají cestu k vyššímu vzdělání a lepšímu uplatnění. Situace se podle expertů a ochránců lidských práv zhoršuje a ghett přibývá. Extremisté pořádají protiromské pochody. Stále častěji se do nich zapojují i ostatní obyvatelé.

Tisková konference před pochodem Roma Pride

Foto: Milan Malíček, Právo

Pochod je součástí celodenního programu. Účastníci si mohli od 10:00 vyrobit transparenty v klubu K4 v Celetné, kde je i výstava. Na Staroměstském náměstí v informačním stánku bylo možné podepsat dvě petice. Představilo se tam i Muzeum romské kultury. Akci doplnily semináře o hip hopu a romském aktivismu. Večer se koná společná večeře, bohoslužba a koncert.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků