Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Protikorupční policie bude mít nového šéfa z ústecké pobočky

Novým ředitelem elitního protikorupčního útvaru má být podle zjištění Práva současný šéf její pobočky v Ústí nad Labem Jiří Veselý. Právu to potvrdily dva dobře informované zdroje z nejvyšších pater policie a resortu vnitra.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Protikorupční policie bude mít nového šéfa z ústecké pobočky

Dosavadní šéf protikorupční jednotky Libor Vrba na svou funkci rezignoval ve středu po tvrdé kritice ze strany nového policejního prezidenta Petra Lessyho. A o jméně nástupce se podle informací Práva jednalo v nejužším kruhu vedení policie již den na to, tedy ve čtvrtek.

„Je to tak na devadesát procent,“ řekl k možnému jmenování Veselého zdroj.

Důvodem jisté rezervy je podle informací Práva fakt, že Veselý je spjat s Ústeckým krajem, tedy působištěm politiků Patrika Oulického z ODS a Petra Bendy z ČSSD, které neformální šéf Věcí veřejných a ministr dopravy Vít Bárta označil za kmotry. A právě možných vazeb do „kmotrovského“ prostředí se bojí především na ministerstvu vnitra, vedeného předsedou véčkařů Radkem Johnem.

Veselý působí na ústecké expozituře protikorupční policie zhruba pět let, předtím pracoval v tamní pobočce policejní inspekce, která vyšetřuje trestné činy policistů.

Mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká se ke jménu Vrbova nástupce v pátek odmítla vyjádřit. „V tuto chvíli je to předčasné,“ konstatovala Lessyho mluvčí s tím, že současný ředitel útvaru bude ve funkci oficiálně až do poloviny března. Vrba po své středeční rezignaci odešel na dovolenou a řízením útvaru je zatím pověřen jeho náměstek Zdeněk Tomica.

Kromě Veselého se v souvislosti s možným vedením klíčového útvaru v boji proti úplatkům a závažné hospodářské kriminalitě v zákulisí mluvilo i o bývalém náměstkovi protikorupční jednotky Tomášovi Martincovi, který z ní po neshodách s Vrbou odešel na krajské ředitelství policie na Vysočině.

Martinec je ale podle informací Práva také žhavým kandidátem na uvolněné místo náměstka policejního prezidenta pro kriminálku, tedy nadřízeného všech šéfů celorepublikových útvarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků