Hlavní obsah
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Foto: Petr Hloušek, Právo

Pro soudní znalce a tlumočníky mají být přísnější pravidla

Pro soudní znalce, překladatele a tlumočníky by měla platit přísnější kritéria. Počítá s tím novela zákona o soudních znalcích a zákon o soudních tlumočnících a překladatelích ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Obě normy ve středu odsouhlasila vláda, nyní je posoudí Sněmovna.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Foto: Petr Hloušek, Právo
Pro soudní znalce a tlumočníky mají být přísnější pravidla

„Vláda schválila novelu zákona o soudních znalcích. Cílem je zvýšení kvalifikace, zlepšení odměňování i posílení kontroly kvality práce,“ informoval na Twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer.

Pelikán zdůraznil, že vláda na návrh kývla jednomyslně. „Teď ještě parlament,“ podotkl ministr.

Novela o soudních znalcích počítá s tím, že by uchazeči o post znalce museli absolvovat vstupní odbornou zkoušku, u těch současných by se měly přezkoumávat jejich posudky. Norma zároveň zvyšuje odměny za posudky.

„Odpovědnost soudních znalců roste. Existují tady určité pochybnosti, zda-li je ten systém dobře nastaven z hlediska definice povinností, z hlediska zajištění kvality soudních znalců, jak jsou vybírání. Návrh jednoznačně podporuji,“ komentoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Zákon o tlumočnících a předkladatelích například nově stanoví, že každý tlumočník a překladatel u soudu bude muset složit jednotnou zkoušku zaměřenou na právní aspekty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků