Hlavní obsah

Přívalový déšť ničil hlavně v západních a středních Čechách

Čtvrteční bouřky a přívalové deště, které především na západě Čech trvaly několik hodin, způsobily v mnoha obcích problémy. Voda například vytopila suterén krajské nemocnice v Českých Budějovicích. Na zemi tam bylo asi deset centimetrů vody. Kvůli dešti se sesunula i hráz rybníka na Chebsku.

Přívalový déšť ničil hlavně v západních a středních Čechách

"V nemocnici se to opakuje při každém větším dešti. Budova je pod terénem a vždy se před ní vytvoří obrovská laguna. Voda pak teče i do objektu," popsla jeden z hasičů.

Déšť nejvíce řádil v Plzeňském kraji, především v okolí Plzně a na Blovicku. Vážná situace byla především v obci Čerňovice. Zřítila se tu garáž a dílna. 

"Uvnitř byly dvě acetylenové, dvě kyslíkové a jedna CO2 láhev. Objekt byl ohraničen páskou. Majitelka byla poučena o nutnosti povolat k posouzení objektu statika. Obec Černovice zůstala bez zdrojů pitné vody," popsal mluvčí krajských hasičů František Vaško.

V mnoha obcích se voda z polí valila po silnicích a vytvořila dočasné řeky. V Křelovicích voda podemlela roh jednoho z domů a také silnici do obce Mydlovary.

Karlovarském kraji museli hasiči během čtvrtka odpoledne a v noci na dnešek vyjíždět kvůli bouři a přívalovým dešťům více než čtyřicetkrát. Jednatřicet zásahů měli jen na Chebsku. "Většinou čerpali vodu ze zaplavených objektů. Čerpání vody pokračuje i v pátek asi na sedmi místech v kraji," řekl mluvčí karlovarských hasičů František Petr.

Sesula se půda na hrázi

Například na hrázi přehrady Jesenice u Okrouhlé na Chebsku se kvůli dešti sesunula půda. Policie musela omezit provoz na silnici z Chebu do Mariánských lázní. Doprava je vedena kyvadlově jedním pruhem a je výrazně omezena. Na obou stranách hráze se tvoří kilometrové fronty čekajících vozidel. Oprava hráze se zřejmě protáhne na několik týdnů.

Vážnost situace potvrdil Novinkám také ředitel Závodu Karlovy Vary Povodí Ohře st. Podnik Ladislav Novák: "Bezpečnost hráze přehrady sice není ohrožena, ale dopravu musíme vést jedním směrem. Nechceme ohrozit řidiče.Podobné sesuvy půdy, které mohou způsobit přívalové srážky, tady nejsou ničím neobvyklým. Už jsme se s nimi v minulosti na hrázi setkali. Postup je proto shodný. Dnes dopoledne jsme čtyři místa sesuvů zakrývali plachtou z PVC, aby dešťová voda, protože nadále prší, mohla hladce stékat a dál nezatékala pod drn."

Vodohospodáři zakrývají postižené místo. Foto: PRÁVO/František Kšajt

Voda odpoledne vytopila například i pražskou stanici metra Hloubětín. Hasiči museli z vestibulu odčerpat půl metru vody.

Bouřka přidělala práci i středočeským hasičům. Vyjížděli k několika padlým stromům, čerpali vodu ze zatopených sklepů, uklízeli bláto ze silnic. Voda a bláto zaplavily také rychlostní silnici mezi Prahou a Mladou Boleslaví, asi kilometr před Benátkami nad Jizerou.

"Policisté před místem kalamity zpomalovali v obou směrech rychlost projíždějících vozidel," popsal jejich mluvčí Ladislav Mareš. Zcela obnovit se provoz podařilo s pomocí dobrovolných hasičů zhruba po třech hodinách.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků