Hlavní obsah

Princezna Anna po dostizích povečeřela na Hradě

Britskou princeznu Annu, která v neděli přiletěla na třídenní návštěvu České republiky, pohostil v neděli večer na Pražském hradě prezident Václav Klaus s manželkou Livií. Šlechtična během prvního dne v Česku stačila navštívit hřebčín v Kladrubech a stát se prominentním hostem 117. ročníku Velké pardubické steeplechase.

Princezna Anna po dostizích povečeřela na Hradě

Na večeři bylo pozváno ještě několik dalších lidí včetně ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který má podle zjištění odborníků v dávné minulosti s britskou královskou rodinou společného předka. Komornější večeře se zúčastnili také diplomaté a princeznina dvorní dáma.

Jediná dcera britské královny Alžběty II. je nyní devátá v pořadí nástupnictví na britský trůn. Je velkou milovnicí koní, v 70. letech dokonce reprezentovala Británii na olympiádě v Montrealu, když závodila v parkurovém skákání. V neděli si v Česku vedle účasti na Velké pardubické prohlédla také unikátní hřebčín v Kladrubech.

:. Princezna Anna navštívila státní hřebčín Kladruby nad Labem. Sledovala připravené ukázky a program hypoterapie. Foto: ČTK/Luboš Pavlíček

V koních se vyzná

Odpoledne britská princezna navštívila letošní 117. ročník dostihu Velká pardubická. Poblahopřála k vítězství žokeji Dušanu Andrésymu, který vyhrál závod s kobylkou Sixteen. Podle představitelů pardubického Dostihového spolku byla návštěva princezny jednou z nejváženějších v jeho historii.

:. Princezna Anna hladí v cíli dostihu vítěznou sedmiletou bělku Sixteen, která v sedle s žokejem Dušanem Andrésem vyhrála Velkou pardubickou steeplechase. Foto: PRÁVO/Petr Hloušek

Na závodiště princezna dorazila v doprovodu manželky prezidenta Václava Klause Livie. Oděna byla do zelené sukně, saka v šedozeleném tónu a pestrého šátku. Tisíce lidí mohly princeznu spatřit vedle vyhlášení vítězů také při cestě na tribunu a v padoku, kam se přišla podívat na koně před startem Velké pardubické.

"Princezna měla velmi fundované dotazy na koně. Je vidět, že se v oboru vyzná," řekl předseda Dostihového spolku Miroslav Petráň.

Na Hradě se podávala kachna s knedlíky

Večeři zahájili princezna a prezident grilovaným ovčím sýrem s medovou omáčkou. Následovala česká klasika - konfitované kachní stehno, listový špenát a bramborový a houskový knedlík. Jako dezert se podával čokoládový řez s malinami a mátou a k tomu káva nebo čaj. Jídlo hosté zapíjeli vínem sauvignon pozdní sběr 2006 a rulandské modré pozdní sběr 2004.

:. Pro večerní příležitost zvolila šlechtična fialovomodrou vzorovanou blůzku a zelenou sukni, Klausová vsadila na černobílý komplet. Princeznu přivítala hlava státu kyticí v reprezentačních prostorách Pražského hradu. Foto: PRÁVO/Lukáš Táborský

V pondělí a úterý čeká princeznu Annu v Praze pestrý program, v němž nebude chybět návštěva škol, charitativního domova Sue Ryder, setkání s válečnými veterány a návštěva zámku v Lánech, který využívá prezidentský pár.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků