Hlavní obsah
Zdolat standardní elektrický ohradník není pro vlka problém. Farmáři se proto musejí na šelmy dobře připravit. Foto: Správa KRNAP

Příchod vlků do Orlických hor je otázkou času, tvrdí vědci

Rozšíření vlků do Orlických hor je podle bioložky Správy Chráněné krajinné oblasti Lucie Vrkovcové pouze otázkou času. Predátoři zatím padesát kilometrů dlouhou a dvacet kilometrů širokou oblast míjeli a dávali přednost sousednímu Broumovsku.

Zdolat standardní elektrický ohradník není pro vlka problém. Farmáři se proto musejí na šelmy dobře připravit. Foto: Správa KRNAP
Příchod vlků do Orlických hor je otázkou času, tvrdí vědci

„Uživit by se zde mohly dvě sedmihlavé smečky. Poznatky mluví o občasném výskytu vlků na Olešnicku a horských hřebenech,“ přiblížila Vrkovcová.

„V letošním roce očekávám vznik dalších vlčích teritorií. V Česku se vyskytuje dosti rezidentních vlků, jenž obhajují svá teritoria. Je ale možné zaregistrovat i solitérní vlky, kteří teprve hledají partnera a vhodné teritorium,“ shrnul výzkumník Aleš Vorel z České zemědělské univerzity.

Zemědělci se bojí, lesníci těší

Dvojice vlčích smeček v počtu možná patnácti kusů obývá sousední Broumovsko. Vlčice nyní rodí štěňata a některým jedincům začne být v broumovském vlčím teritoriu těsno. Vlků je v každé lokalitě tolik, kolik umožňují zdroje potravy, nejsnadnější kořist ve špatně hlídaných ohradách s dobytkem nevyjímaje.

„Očekáváme, že brzy v Orlických horách zdomácní. Možná ještě letos. Nejblíže Broumovsku je Olešnice, kde podle dosavadních poznatků sondují budoucí teritorium,“ míní Vrkovcová.

Příchod vlků odmítají zemědělci. „Není tady pro ně místo. Soužití s nimi vylučuje hustě osídlená krajina a turistika,“ reagoval farmář Petr Šourek z Hraštic u Skuhrova nad Bělou.

„Nijak to neřeším. Až to přijde, tak to přijde,“ doplnil chovatel čtyřicetihlavého stáda ovcí.

Predátory na špici potravinového řetězce s nadějemi očekávají orlickohorští lesníci. Škody přemnožené zvěře na lesních porostech hraničí s katastrofou. „Myslivci zvěř nestíhají střílet. Málo rukou, málo pušek,“ podotkl lesník Ladislav Čepelka.

K zabezpečení se farmáři staví vlažně

Ochranáři se přesto snaží orlickohorské zemědělce na příchod vlků připravit. „Existují zkušenosti z Broumovska, kde jsou početnější stáda ovcí. Tady se pasou spíše krávy. Zemědělce chceme seznámit s tím, co soužití s vlky představuje,“ podotkla Vrkovcová, podle níž řada orlickohorských farmářů bere očekávaný příchod vlků vlažně.

„Během přednášky, kde jsme je chtěli seznámit s nutností zabezpečit s předstihem dobytek, jich polovina odešla,“ tvrdí bioložka. „Nedávno jsem viděla dokument, v němž ovčák říká, že pokud by neuhlídal stádo, tak by se styděl, protože jde o jeho práci,“ vzpomněla Vrkovcová.

Farmářům vyšla vstříc Evropská komise, která koncem loňského roku schválila stoprocentní dotaci na ochranu dobytčích stád. „Od léta by to mělo platit v Česku,“ slibuje Miroslav Kutal z Hnutí Duha. Vyšší jsou i náhrady za vlky stržené kusy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků