Hlavní obsah

Zástupci Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) v pondělí dopoledne podepsali koaliční smlouvu. Primátorem hlavního města by měl být ve čtvrtek na prvním jednání zastupitelstva zvolen Zdeněk Hřib (Piráti).

Pražská koalice podepsala smlouvu

„Je to historická chvíle. Vytvořili jsme tuto koalici, abychom změnili politickou mapu v Praze, nahradili hnutí ANO a přinesli odborníky,” řekl k podpisu koaliční smlouvy lídr Spojených sil pro Prahu a šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

To, že se podařilo sestavit koalici bez ANO a ODS, si pochvalují i lídři Prahy Sobě a Pirátů Jan Čižinský a Zdeněk Hřib.

Koaliční partneři na podobě dohody o složení rady města i rozdělení gescí pracovali od prvního říjnového víkendu, kdy proběhly volby. 

Čižinský: Jsme zaměstnanci svých sousedů

„Jsem rád, že vzniká koalice zastupitelů, kteří chápou politiku jako službu a jsou rozhodnuti fungovat pro své město a být zaměstnanci svých sousedů,” doplnil lídr Prahy Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Priority má nová koalice především v oblasti školství, transparentnosti a dopravy. [celá zpráva]

Jde mimo jiné o stavbu obou okruhů, zahájení stavby metra D a výstavbu nových tramvajových tratí. Koalice bude chtít rovněž postavit aspoň jeden most. [celá zpráva]

Primátor Hřib bude mít čtyři náměstky, dva a dva z Prahy Sobě a Spojených sil. V radě pak bude ještě dalších šest členů – po dvou radních z každého koaličního uskupení.

Zleva lídři Prahy Sobě Jan Čižinský, Pirátů Zdeněk Hřib a Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Náměstky budou Adam Scheinherr (PS), Pavel Vyhnánek (PS), Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu) a Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu). Za Piráty budou vedle Hřiba v radě také Vít Šimral a dosavadní zastupitel Adam Zábranský, za Spojené síly pro Prahu ještě Hana Marvanová a Jan Chabr (TOP 09). Radními za Prahu Sobě se stanou Hana Třeštíková a Milena Johnová.

Vedení Prahy
Primátor
Zdeněk Hřib (Piráti)
Náměstci
Adam Scheinherr (Praha Sobě) – doprava
Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) – finance
Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu) – územní rozvoj a plánování
Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu) – životní prostředí, infrastruktura, technická vybavenost, bezpečnost
Radní
Vít Šimral (Piráti) – školství, věda a výzkum
Adam Zábranský (Piráti) – transparence a bydlení
Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu) – legislativa a bydlení
Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu) – majetek a majetkové podíly
Hana Třeštíková (Praha Sobě) – kultura, památková ochrana, turismus
Milena Johnová (Praha Sobě) – sociální politika a zdravotnictví
yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků