Hlavní obsah

Poslanci budou jednat s Fenykem za zavřenými dveřmi

Novináři a veřejnost se nebudou moci účastnit večerního jednání sněmovního ústavně právního výboru s náměstkem nejvyšší státní zástupkyně Jaroslavem Fenykem. Důvodem jednání za zavřenými dveřmi o vměšování ministerstva spravedlnosti do trestních kauz je Fenykovo omezené zproštění mlčenlivosti.

Poslanci budou jednat s Fenykem za zavřenými dveřmi

"Jestliže je náměstek Fenyk zproštěn mlčenlivosti pouze pro jednání se členy výboru, pak se jednání veřejnost a novináři nebudou moci účastnit," řekl Právu místopředseda výboru Zdeněk Koudelka (ČSSD).

Podle stínového ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) bude pro večerní jednání podstatný také rozsah zproštění mlčenlivosti. "Tedy o čem všem bude moci pan Fenyk s námi hovořit," poznamenal Pospíšil, který je rovněž místopředsedou uvedeného výboru.

Omezené zproštění mlčenlivosti vymezené jen pro poslance je záhadné. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká měla totiž před dvěma týdny souhlasit s tím, aby Fenykova zpráva o snahách politiků ovlivnit vyšetřované kauzy, kterou si vyžádala, byla zveřejněna.

Fenyk kritizuje činnost ministerstva pod vedením Němce

Ve zprávě podle nejvyšší státní zástupkyně má Fenyk například tvrdit, že se ministerstvo spravedlnosti pod vedením Pavla Němce (US-DEU) pokoušelo o politické ovlivňování v kauze katarského prince Hamada A. al-Sáního a také v případech, na které poukazoval Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun. Ministerstvo spravedlnosti označilo Fenykovu kritiku za účelovou a nepravdivou.

Fenyk byl prověřen na nejvyšší stupeň "přísně tajné". To znamená, že může přicházet do styku s nejpřísněji utajovanými skutečnostmi. Porušení mlčenlivosti by zde mohlo znamenat až 8 let vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků