Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš se sklání nad Jaroslavem Faltýnkem a Janou Vildumetzovou (všichni ANO). Foto: Jan Handrejch, Právo

Poslanci ANO jsou s ČSSD smířeni

Už je načase mít vládu s důvěrou a kabinet s ČSSD není ideální, ale nic jiného nám nezbývá. Lepší nabídku od ANO ale soc. dem. čekat nemůže. Tak lze shrnout nálady mezi babišovci ve Sněmovně. Když o obnovení jednání hlasovali před časem poslanci, ze 66 přítomných (klub má celkem 78 členů) jich pro zvedlo ruku jen čtyřiadvacet.

Premiér Andrej Babiš se sklání nad Jaroslavem Faltýnkem a Janou Vildumetzovou (všichni ANO). Foto: Jan Handrejch, Právo
Poslanci ANO jsou s ČSSD smířeni

Místopředseda sněmovního klubu a plzeňský poslanec Jan Volný řekl Právu, že v jeho domovském kraji jsou členové rozpolceni.

„Je to více než grandiózní nabídka. Někteří ji vítají, jiní by to zase viděli jinak, protože nemají úplně ideální zkušenosti s ČSSD na krajské či komunální úrovni. Ale bereme to jako fakt a účelný krok pro vznik stabilní vlády,“ podotkl Volný. Právě dnes, v úterý, Babišova vláda vyrovná první kabinet Mirka Topolánka (ODS) – v demisi vládne 90 dní.

Po nabídce pěti resortů není moc namístě, aby si soc. dem. diktovala další pojistky a podmínky
poslankyně Taťána Malá

Poslankyně a šéfka jihomoravského ANO Taťána Malá tipovala, že přes všechny výhrady, které vůči soc. dem. oblastní předsedové mají, budou s navrhovanou podobou vlády souhlasit, protože si uvědomují, že je třeba mít vládu s důvěrou.

„Po vyhození Andreje Babiše z vlády vůči soc. dem. panuje nedůvěra, ale v našem kraji to není tak radikální, protože s ČSSD spolupracujeme v kraji a poměrně se nám daří. Ale vnímám hlasy, že po nabídce pěti resortů není moc namístě, aby si soc. dem. diktovala další pojistky a podmínky,“ řekla Právu.

Vondrák: ČSSD je seriózní partner

Poslankyně a šéfka jihočeského ANO Radka Maxová přiznala, že v jejím domovském kraji se názory na to, s kým vstoupit do koalice, liší. „Ani jeden názor mezi kolegy nepřevažuje. Máme ale jasno v tom, že chceme vládu co nejdřív. A vzhledem k počtu poslanců za ČSSD (15 členů) je nabídka velmi dobrá,“ sdělila Právu.

Hlasitý kritik tolerance menšinové vlády ANO okamurovci a jihomoravský poslanec Rostislav Vyzula se k nabídce pro soc. dem. vyjadřovat nechtěl. „To je věcí vyjednávacích týmů, nebudu to komentovat,“ řekl Právu.

Naopak moravskoslezský hejtman a poslanec Ivo Vondrák je spokojený, podle něj šlo o vstřícný krok, aby vznikla vláda s důvěrou. „Nálada v kraji vůči tomu negativní není, naopak jsem dostával ohlasy, že by bylo dobré s ČSSD jednání obnovit. Považuji soc. dem. za seriózního partnera a věřím, že se do budoucna případné animozity odbourají,“ podotkl.

Je mi jedno, s kým uděláme koalici. Důležité je pro mě, jestli jsou lidé ochotni pracovat
poslanec ANO Jiří Bláha

Pražský poslanec za ANO a kandidát na primátora Patrik Nacher, který preferuje středopravicovou koalici s ODS, považuje nabídku pro soc. dem. za vynucenou realitu.

Jaroslav Faltýnek (vlevo) a Patrik Nacher (oba ANO)

Foto: Petr Horník, Právo

„Snažím se jak svůj názor, tak názor reprezentující prostředí Prahy nahlas prezentovat našim poslancům. Něco chtít a něco moci dosáhnout jsou ale bohužel dvě rozdílné věci a koalice s ČSSD je jedna ze dvou variant, která nám zbyla, a to ne naší vinou,“ sdělil Nacher.

Na sněmovní funkce nesahat

„Na druhou stranu by se ale už nemělo sahat na rozložení Sněmovny, protože šlo o složitý kompromis, který se hledal hrozně dlouho. Je to požadavek navíc, který s vládou ani nesouvisí,“ doplnil.

Liberecký poslanec ANO Jiří Bláha si myslí, že hlavní je výsledek. „Je mi jedno, s kým uděláme koalici. Důležitý je pro mě výsledek, tedy jestli jsou lidé ochotni pracovat. Pro mě je důležité podnikání, snížení byrokracie, ale i to, že tu je práce načerno a že neumíme vybírat sociální a zdravotní pojištění, což minulé vedení ministerstva práce a sociálních věcí za ČSSD neřešilo,“ řekl Právu.

Ústecký poslanec Jaroslav Bžoch nechtěl nabídku komentovat do té doby, než budou známy přesně resorty a jména. Na severu Čech ale zvláštní náklonnost vůči soc. dem. a KSČM babišovci nemají. „V Ústeckém kraji je to jednoduché. Vyhráli jsme krajské volby, a přesto jsme kvůli ČSSD a komunistům skončili v opozici,“ uvedl pro Právo.

Karlovarská hejtmanka a poslankyně Jana Vildumetzová uvedla, že prioritou je, aby byla vláda s důvěrou. „Nabídka ANO je víc než velkorysá. Věřím, že soc. dem. budou státotvorní a nebudou si klást nové požadavky. Chtěli pět ministerstev včetně vnitra, což dostali. Nad programem už shoda byla, proto doufám, ze koalice bude teď sestavena rychle,“ sdělila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků