Hlavní obsah

Porodnice zaměněné děti neoznačila

Rodiny zaměněných dětí mají důkaz o nedbalosti při označování novorozenců v třebíčské porodnici. Otec dívky z Přibyslavic byl loni 9. prosince přímo na porodním sále a vše si fotil. Snímky dokazují, že dítě nebylo označeno.

Porodnice zaměněné děti neoznačila

"Snímky hodlá předat kriminalistům," řekl Milan Smejkal, bratr matky druhé holčičky, která žije v Jabloňově.

"V porodnici manžel holčičku u sester vyfotil a vrátil se ke mně. Holčička bez nás mohla být až dvě hodiny," řekl TV Prima Jaroslava Čermáková, matka holčičky z Přibyslavi.

 O čtvrt hodiny později se v porodnici narodila druhá holčička páru z Jabloňova. "Když mi holčičku vrátili, měla jen plastové číslo," řekla k identifikaci Čermáková.

Druhý den oběma matkám zdravotníci oznámili, že udělali chybu v porodní váze. "Sestřičky řekly, že váhy vyměnily, protože nešly počítače, ale že děti jsou správně," uvedla Čermáková.

Matka a babička se zhroutily

Rodina z Jabloňova nese kauzu hůře. Matka a babička se psychicky zhroutily, starší ze žen skončila v třebíčské nemocnici. Podle informací Práva matka špatně snáší myšlenku, že by měla dítě, o něž se deset měsíců starala, vydat jeho biologickým rodičům.

Smejkal upozornil, že právě matka z Jabloňova je teď pod největším tlakem, neboť řadu měsíců bránila jak dítě, tak svou věrnost. Její situaci nastínil psycholog Jerným Klimeš. "Berou jí teď dítě. Ona nemá vztah ke svým genům, ona má vztah k dítěti, o které se deset měsíců starala. Kdyby se na záměnu přišlo třeba až za rok, už bych těm lidem tu výměnu nedoporučoval. Teď by to snad ještě jít mohlo. Ty rodiny ale musí zůstat stále v kontaktu," řekl Právu.

Rodina Čermákových zprvu nechtěla o výměně slyšet. Ve středu dali vzorky DNA, ale matka potom prohlásila: "Kdyby Verunka nebyla moje, tak ji nikomu nedám." Vše se změnilo při setkání s druhou rodinou. "Když jsme ji pak viděli holčičku z Jabloňova, byl to zlom, kdy poznáte, že ta holčička je skutečně vaše," řekla TV Prima a její manžel Jan dodal: "Když jsme viděli druhou holčičku, tak to už bylo bez debat. Bylo poznat, že děti jsou vyměněné."

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků