Hlavní obsah

Policista, který zbil Kateřinu Jacques, trvá na tom, že zákrok byl oprávněný

Policista Tomáš Čermák, který je vyšetřován kvůli napadení šéfky vládní sekce pro lidská práva a kandidátky Strany zelených Kateřiny Jacques, trvá na oprávněnosti svého zásahu. Ve středu to řekl jeho právník Jaroslav Janeček.

Policista, který zbil Kateřinu Jacques, trvá na tom, že zákrok byl oprávněný

"Uvedená paní nerespektovala výzvy policisty, strhla mu služební odznak a zahodila do davu. Proto proti ní byly použity donucovací prostředky. Výzvy policisty musí uposlechnout každý, pokud nepodléhá imunitě," řekl obhájce.

Policista byl prý také napaden kopnutím do hýždí a je v pracovní neschopnosti. Vše považuje za provokaci proti policii.

Jacques v pondělí  protestovala na pražském Palackého náměstí proti demonstraci neonacistů. Policista ji podle jejích slov bezdůvodně zbil. V mlácení pokračoval i na služebně. Jacgues má naražená žebra a pohmožděniny. [celá zpráva]

Vše prý bylo opačně

Advokát Kateřiny Jacques František Korbel řekl, že může doložit fotografiemi, že se incident stal v opačné časovém sledu, než Čermák tvrdí.

"Z fotodokumentace pořízené náhodným svědkem vyplývá naprosto nezvratně, že k napadení došlo bez zjevného důvodu přesně ve 13:41:47. Ve 13:41:50 ležela již sražena na zemi, ve 13:41:55 ji klekl policista kolenem na žebra a snažil se ji nasadit pouta," řekl Korbel.

"Ve 13:42:03 se Jacques ležící na zádech na zemi se chytila policistovy uniformy v místech, kde má odznak. Teprve tehdy byl zřejmě stržen, soudí advokát. Na policistu chce Jacques podat trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví.

Policista je mimo službu

Policista byl už postaven mimo službu a jeho chování šetří Inspekce ministerstva vnitra. Jeho zásah odsoudili i politici.

"Podle mého názoru se jednalo o oprávněný služební zákrok a nemělo by se z něj dělat politikum. U policie by měla platit presumpce neviny a do konce vyšetřování neměl být policista postaven mimo službu," doplnil Janeček.

Čermák patřil k pohotovostním plukům

Šéf policie Prahy 2 Jan Navrátil řekl, že Čermák před rokem 1989 krátce působil v pohotovostním pluku tehdejší Veřejné bezpečnosti (VB). Podle Navrátila ale v roce 1988 odešel a k policii se vrátil až v březnu 1990.  Od té doby působil jako pochůzkář a zpracovával jednoduché spisy.

PhDr. Kateřina Jacques (1971)

:: vystudovala politologii v kombinaci s překladatelstvím a tlumočnictvím němčiny na Karlově univerzitě

:: za diplomovou práci na téma "Srovnání výkladů Palackého Českých dějin" získala Bolzanovu cenu.

:: působila v pražském Goethe Institutu

:: od roku 2003 zaměstnankyní Úřadu vlády jako odborná referentka odboru pro lidská práva

:: v roce 2005 jmenována ředitelkou Kabinetu místopředsedy vlády

:: od roku 2006 ředitelkou Sekce pro lidská práva a rovné příležitosti.

:: ve sněmovních volbách v roce 2006 dvojka na pražské kandidátce Strany zelených

Vzhledem k velkému množství příspěvků porušujích pravidla byla diskuze u tohoto článku zrušena. Slušným čtenářům se omlouváme.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků