Hlavní obsah

Pohovory k vízům do Ameriky půjdou domluvit po internetu

Po internetu si od 1. června budou moci zájemci o americké vízum sjednat datum pohovoru na velvyslanectví v Praze. Nový systém nahrazuje telefonickou linku, přes kterou žadatelé museli například i posílat formuláře faxem. Nový systém by měl žadatelům ušetřit spoustu času a peněz.

Pohovory k vízům do Ameriky půjdou domluvit po internetu

Sloužit by měl pro všechny druhy nepřistěhovatelských víz. Navíc je služba zdarma. Platí se poplatek za vyřízení víza, tedy 100 dolarů (asi 2100 korun), a 185 korun za kurýrní službu, která v případě kladně vyřízené žádosti vízum doručí.

Zájemci o víza vyplní na stránkách velvyslanectví elektronickou žádost o vízum a pak si pomocí interaktivního kalendáře dojednají schůzku. Elektronickou žádost je třeba vytisknout a přinést na velvyslanectví k vízovému pohovoru společně s potvrzením termínu, který se automaticky vytvoří po vyplnění formuláře.

Američané vyřizují v Česku přibližně 35 tisíc žádostí o víza ročně. Z toho tisíc je určeno pro studenty a 3500 žádostí podávají účastníci programu Work and Travel, v jehož rámci studenti vysokých a vyšších odborných škol ve věku od 18 do 30 let mohou ve Spojených státech čtyři měsíce pracovat a další měsíc cestovat.

Česká vláda dlouhodobě usiluje o bezvízový režim s USA. Americký Kongres se nyní zabývá návrhem zákona, na jehož základě by se měl bezvízový program USA rozšířit o další země, možná i o ČR či Slovensko. [celá zpráva] Jednání o zákoně se ale komplikuje, protože středoevropské a pobaltské země včetně ČR mají výhrady k úpravám, které by navržená pravidla zpřísnily.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků