Hlavní obsah

Podle ODS nucená správa nepomohla VZP, ale Rathovi

Stínový ministr zdravotnictví za ODS a senátor Tomáš Julínek ve středu opět kritizoval nucenou správu nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). O den dříve ji ministr zdravotnictví David Rath (za ČSSD) ukončil. Podle Julínka opatření vedlo pouze k tomu, že si Rath do vedení pojišťovny dosadil kamarády. Novým šéfem VZP je od úterý Pavel Horák, s nímž Rath v devadesátých letech zakládal Lékařský odborový klub.

Podle ODS nucená správa nepomohla VZP, ale Rathovi

Julínek připomněl Rathovo listopadové tvrzení, že nucenou správu je třeba uvalit kvůli dluhům a špatnému řízení VZP. V úterý pak ministr nucenou správu ukončil s tím, že důvodu pro toto opatření už pominuly. [celá zpráva]

Podle Julínka je ale zlepšení situace ve VZP pouze optické. "Nedošlo k žádné změně v řízení a chování pojišťovny, její skutečná finanční situace se nijak nezměnila," řekl Julínek, který označil Rathovy zásahy do pojišťovny za účetní triky. Stát navýšil platby pojistného za děti, důchodce a nezaměstnané, poskytl peníze za ně v předstihu a odkoupil od VZP nedobytné pohledávky.

"České zdravotnictví je dnes řízeno podle logiky bermudského trojúhelníku Rath-Kubek-Horák, v němž zmizí nejen veškerá logika, ale zřejmě i mnoho finančních prostředků. Vládní ČSSD tomu jen naivně přihlíží," konstatoval Julínek s narážkou na prezidenta Lékařského odborového klubu (LOK) Milana Kubka, který je vedle Pavla Horáka v čele VZP další ministrovou oporou. Kubek převzal vedení LOK právě po Rathovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků