Hlavní obsah

Plzeňský kraj chce zákon proti kůrovci a na zpřístupnění chráněných lesů

Rozpoutání války proti kůrovci na Šumavě a zároveň zpřístupnění doposud zapovězených míst. To jsou hlavní body návrhu nového zákona o Národním parku Šumava, který ve čtvrtek jednomyslně schválili zastupitelé Plzeňského kraje.

Plzeňský kraj chce zákon proti kůrovci a na zpřístupnění chráněných lesů

„Úprava by měla především zastavit kůrovce, který raketovým tempem devastuje šumavské smrkové porosty,“ sdělil krajský radní Petr Smutný (ČSSD). „Bezzásahové území by mohlo být pouze v první zóně parku, tedy maximálně na osmnácti procentech jeho rozlohy. Na zbytku rozlohy parku by člověk mohl proti kůrovci efektivně zasahovat,“ vysvětlil Smutný.

Návrh počítá i s tím, že turisté budou moci využívat cesty v první zóně. „Pokud to bude nutné, například kvůli hnízdění tetřevů hlušců, tak se dočasně uzavřou,“ uvedl Smutný. „Ti, kteří na Šumavě žijí trvale, by měli mít možnost vstupovat i mimo cesty,“ dodal.

Péči o lesy by měla převzít nově vytvořená obecně prospěšná společnost. „V ní bude mít zastoupení ministerstvo životního prostředí a zemědělství, obce, dotčené kraje i správa parku,“ upřesnil Smutný.

Na návrhu spolupracovali Plzeňané s Jihočeským krajem, šumavskými obcemi a odborníky. Dá se ale předpokládat, že narazí na odpor některých ekologů. Pokud zákon schválí také parlament a podepíše jej prezident, mohl by vejít v platnost už 1. ledna 2012.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků