Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš s ministryní financí Alenou Schillerovou (oba ANO) Foto: Milan Malíček, Právo

Plánovaný schodek nic neznamená, tvrdí Babiš, důležitý je výsledek

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku plánovaného 50miliardového schodku rozpočtu. Důležitější než plán, je podle něj konečný účet hospodaření státu, které může skončit i v plusu. Babiš to řekl po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Premiér Andrej Babiš s ministryní financí Alenou Schillerovou (oba ANO) Foto: Milan Malíček, Právo
Plánovaný schodek nic neznamená, tvrdí Babiš, důležitý je výsledek

„Je potřeba hodnotit rozpočet, jak dopadne,” uvedl Babiš na úvod. Schodkový rozpočet v období růstu ekonomiky kritizoval i prezident.

„To, že plánujeme deficit, ještě neznamená, že ten rozpočet dopadne deficitem,” uvedl po jednání Babiš, kterého doprovázela ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

„To je plán a podstatná je skutečnost,” dodal premiér a přiznal, že zásadní vliv na výsledek hospodaření bude mít čerpání dotací z fondů Evropské unie.

Babiš konstatoval, že koncem pracovního týdne byl rozpočet v přebytku ve výši 4,4 miliardy korun.

Schillerová doplnila, že vláda na investice plánuje z národních zdrojů zhruba 80 miliard korun, které mají jít zejména na dopravní infrastrukturu. Jde podle ní o nejvyšší částku za posledních 10 let.

Babiš se podle svých slov hodlá zaměřit na úspory v jednotlivých rozpočtech ministerstev a na finance plynoucí do neziskových organizací v rámci ministerstva školství a ministerstva práce. Oba resorty podle něj mají v tomto ohledu „velké rezervy”.

Platy by měly růst méně

Babiš se prý s prezidentem shodl, že růst platů ve veřejné sféře o 10 procent, který navrhují odbory, je neadekvátní. Vláda navrhne růst o šest procent.

Namísto plošného zvyšování platů by se podle Babiš měly zvyšovat mzdy zejména ve školství, v sociální oblasti a v kultuře.

Anketa
Je adekvátní plánovat v době ekonomického růstu schodkový rozpočet?
Ano
8.3 %
Ne, měl by být plánován jako vyrovnaný či přebytkový
91.7 %
Celkem hlasovalo 12 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků