Hlavní obsah
Jednací sál Sněmovny při hlasování. Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Pirátům stoupá podpora, ODS ztrácí. Volby by vyhrálo ANO

Pokud by se konaly v srpnu volby do Poslanecké sněmovny, vyhrálo by je se ziskem 28 procent hlasů hnutí ANO. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar TNS, který v neděli zveřejnila Česká televize (ČT). Na vzestupu jsou podle průzkumu Piráti s 15 procenty, naopak si pohoršila ODS, která by získala 13 procent.

Jednací sál Sněmovny při hlasování. Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Pirátům stoupá podpora, ODS ztrácí. Volby by vyhrálo ANO

„Když se podíváme na lidi v důchodovém věku, tak mezi nimi hnutí ANO má v tuto chvíli podporu 42 procent a byly časy, ne tak dávno minulé, kde se to šplhalo až k 50 procentům. Pak ty preference prudce klesají s klesajícím věkem,“ řekl analytik Pavel Ranocha. Podotkl, že mezi dvacátníky podporuje ANO jen 11,5 procenta lidí.

Srpnový výsledek ANO by byl o půl procentního bodu horší než v červenci, kdy mělo hnutí 28,5 procenta. O tři procentní body na celkových 15 procent by si polepšili Piráti. Za nimi by skončili občanští demokraté, kteří za dva měsíce ztratili 2,5procentního bodu a v srpnu by dostali 13 procent.

Devět stran

Za nimi by skončily SPD s osmi procenty, stejně by měli komunisté. Sociální demokraté si pohoršili o 2,5procentního bodu a získali by 6,5 procenta hlasů, stejně jako hnutí STAN. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny by aktuálně překročily ještě KDU-ČSL s 5,5 procenty a TOP 09 s pěti procenty.

Do dolní komory by se podle agentury dostalo všech devět stran, které jsou v ní teď zastoupeny.

Průzkum také ukázal, že v posledních měsících stoupla spokojenost lidí s politickou situací. Jako velmi dobrou či dobrou ji v srpnu hodnotilo 26 procent lidí, o pět procentních bodů víc než v červnu. Spokojení jsou hlavně voliči vládního hnutí ANO a ČSSD.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků