Hlavní obsah
Petr Nečas Foto: Jan Handrejch, Právo

Petr Nečas

Muž, který se zalekl funkce ministra. Ministr, který prosadil nepopulární změny v sociálních dávkách. Muž, který se stal v roce 2010 lídrem ODS a dovedl stranu k volebnímu úspěchu. Po třech letech v premiérském křesle mu zlomila vaz jedna z nejzávažnějších politických afér posledních let, kdy šéfku jeho kabinetu obvinili z několika trestných činů včetně uplácení a přijetí úplatku.

Petr Nečas Foto: Jan Handrejch, Právo
Petr Nečas

Narodil se 19. listopadu 1964 v Uherském Hradišti, vychodil místní gymnázium a vystudoval fyziku na přírodovědecké fakultě v Brně. Za práci o plazmové fyzice získal titul RNDr.

Na začátku 90. let pracoval jako technolog v podniku Tesla v Rožnově pod Radhoštěm, současně se stal členem ODS a začal dělat politickou kariéru. V roce 1992 byl šéfem oblastní rady strany ve Vsetíně a téhož roku byl zvolen poslancem. Zaměřoval se na problematiku mezinárodní bezpečnosti.

Mandát potvrdil ve všech následujících volbách.

Od září 1995 byl náměstkem ministra obrany, byl v čele sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost a člen podvýboru pro zpravodajské služby.

Ministr neministr

Do té doby, konkrétně do jara 1997 se také datuje jeho kariérní zaškobrtnutí, jímž na sebe výrazněji upozornil. Sociální demokracie tehdy tlačila na obměny v kabinetu, vláda neměla ani jasnou podporu prezidenta, tehdejší premiér Václav Klaus se rozhodl několik ministrů vyměnit a Nečasovi byla nabídnuta funkce ministra vnitra.

Post nejprve přijal se slovy, že se bude snažit být dobrým ministrem. Dokonce použil větu, že se na této funkci politik buď udělá nebo oddělá. Den nato ale volal svému nadřízenému, že si to rozmyslel a ministrem se stát nechce. Důvodem byla rodina.

Okamžitě se objevily spekulace, co že to vlastně za jeho rozhodnutím stálo. Jednou z nich byla i ta, že prezident Václav Havel chtěl ve funkci ministra podržet Jana Rumla. To ale všichni odmítli. Ruml i tak ministrem zůstal několik dalších měsíců.

Obecně se pak předpokládalo, že Nečas funkci nevzal prostě proto, že se zalekl - ať už resortu či odpovědnosti. Už tehdy ale řekl, že počítá s následky, jaké může jeho rozhodnutí pro další kariéru mít.

Nemocenská a nezaměstnanost

Na další ministerskou příležitost si musel počkat několik volebních období, kdy si jeho strana mohla o vládě nechat jen zdát.

Šanci dostal po volbách v roce 2006, kdy mu Mirek Topolánek nabídl post ministra práce a sociálních věcí a místopředsedy vlády. Na jeho deset let starý obrat si už téměř nikdo nevzpomněl. Nečas tentokrát funkce vzal a v dalších dnech rozhodnutí nezměnil.

Jako ministr práce prosadil například omezení nemocenské v prvních dnech nemoci. Nejprve se nevyplácely vůbec, pak to Ústavní soud změnil, poté byla se změnami opět zrušena.

Petr Nečas s dnes již bývalou manželkou Radkou.

Foto: Petr Horník, Právo

Za jeho působení prošel i zákon, který prodloužil dobu odchodu do důchodu na 65 let.

Posvítil si i na zneužívání dávek v nezaměstnanosti. Dlouhodobě nezaměstnaní musí spolupracovat s úřady, aby měly nárok na dávky - například vykonávat obecně prospěšné práce.

Po pádu vlády Mirka Topolánka se stáhl a působil jen ve straně. Jeho šance na výkonnou funkci přišla v roce 2010, kdy dovedl ODS k úspěchu ve volbách. Strana sice nezvítězila, ale sestavila středopravicovou vládu, v jejímž čele usedl právě Nečas.

Kariéra ve straně

Nečas vstoupil do ODS v roce 1991, o rok později byl poprvé zvolen poslancem. V roce 2002 i o čtyři roky později kandidoval jako lídr strany ve Zlínském kraji.

Od roku 1999 je místopředsedou ODS, funkci obhájil i na kongresu v roce 2002, na němž už na post předsedy nekandidoval Václav Klaus.

Na tomto kongresu se ucházel i post předsedy. Spolu s Janem Zahradilem byl považován za největšího favorita, volbu ale nakonec velmi překvapivě vyhrál Mirek Topolánek. Spekulovalo se, že Nečas je Klausův favorit, ten ho ale přímo nepodpořil.

V březnu 2010 se Nečas stal po odstoupení Mirka Topolánka z čela kandidátky ODS volebním lídrem. Volby sice strana nevyhrála, skončila těsně druhá, Nečas ale nakonec kabinet sestavoval, protože vítězná ČSSD si svou agresivní kampaní "proti všem" zavřela dveře při vyjednávání o vládě. Nečas kabinet sestavil s TOP 09 a Věcmi veřejnými a jako hlavní cíl určil reformy veřejných financí.

Na kongresu v červnu 2010 byl Nečas zvolen do čela strany. S novým vedením se zařekl, že ze stranických struktur odstraní všechny kmotry. Podporoval například pražského primátora Bohuslava Svobodu, když rozbil dlouholeté partnerství ODS a ČSSD na pražském magistrátu. Kritici ale jeho snahám něvěří. Tvrdí, že se nově začal vymezovat proti minulému období, jehož byl ale sám součástí.

Kauza Nagyová

Právě tato jeho slova mu vmetla do tváře opozice v polovině roku 2013, kdy českou politickou scénou otřásla aféra kolem šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, o níž se dlouho spekulovalo jako o Nečasově milence.

Jana Nečasová (Nagyová) u Obvodního soudu pro Prahu 1

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jen několik dní poté, co Nečas veřejně oznámil, že se rozvedl s manželkou Radkou, s níž má čtyři děti, uspořádala policie rozsáhlou razii, při které byla zatčena Nagyová a dalších sedm lidí. Mezi nimi také bývalí poslanci ODS, kteří koncem roku 2012 nesouhlasili s některými zákony prosazovanými ODS, načež složili mandát, aby umožnili schválení těchto některých zákonů. Krátce poté získali funkce ve významných polostátních firmách.

Nagyová byla následně obviněna z organizátorství zneužití pravomoci úřední osoby, podplácení a přijetí úplatku. Soud ji poslal do vazby, zároveň uvalil vazbu na všechny ostatní zatčené aktéry vyjma šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandy. Podle policie měla Nagyová mimo jiné nechat sledovat vojenskou rozvědkou Nečasovu manželku Radku.

Jana Nagyová přichází s manželem Petrem Nečasem a advokátem Eduardem Brunou k výslechu na ÚOOZ v ulici Na Perštýně.

Foto: Petr Horník, Právo

Nečas zprvu odmítal svou rezignaci a zejména kritizoval policii. Po několika dnech, kdy byli protagonisté obviněni, vzati do vazby a na světlo se dostaly některé podrobnosti kolem celé aféry, však otočil a oznámil, že opustí post premiéra i předsedy ODS.

Nečas se přiznal ke vztahu se svou podřízenou. Nagyová byla obžalována, prvoinstančním soudem ale osvobozena. Nečas vzal všechno na sebe, uvedl, že se bál o život své rodiny, proto byla jeho žena sledována.

S manželkou Radkou se Nečas rozvedl, v září 2013 se oženil s Nagyovou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků