Hlavní obsah
Petr Lessy v době, kdy byl policejním prezidentem Foto: Milan Malíček, Právo

Petr Lessy

Vystudovaný právník Petr Lessy ve svých šestačtyřiceti letech nastoupil do funkce policejního prezidenta. Do té doby působil jako náměstek ředitele jihomoravských policistů. Po vleklých sporech s ministrem vnitra Janem Kubicem musel nakonec funkci opustit. V souvislosti s tím byl následně u prvoinstančního soudu i odsouzen za pomluvu podmíněným trestem. Městský soud ho ale při odvolacím řízení osvobodil.

Petr Lessy v době, kdy byl policejním prezidentem Foto: Milan Malíček, Právo
Petr Lessy

Funkci policejního prezidenta převzal Lessy po Oldřichu Martinů, který na konci roku 2010 po třech letech rezignoval. Jeho jmenování provázely spory ministra vnitra Radka Johna (VV) s premiérem Petrem Nečasem (ODS).

Při nástupu do funkce uvedl, že jeho jeho prvním úkolem bude vyrovnání se s nesnadnou ekonomickou situací. Hodlal se také zasadit o zlepšení spolupráce uvnitř policie a o lepší celkový dojem jejích příslušníků. „Doufám, že nebudeme terčem jakýchkoli politických spekulací. Garantuji, že policie bude apolitickou službou. Budu se snažit zabránit excesům, jakých jsme dosud byli svědky,“ řekl po svém jmenování Lessy.

Spory s Kubicem a Kalouskem

Následují měsíce ale svědčily spíše o opaku. Lessy se opakovaně dostával do sporů s ministrem vnitra Janem Kubicem. Ten ho dokonce několikrát vyzval k rezignaci a v květnu 2012 uvedl na základě výsledků prověrky, že zvolení Lessyho policejním prezidentem proběhlo nestandardně.

V červenci téhož roku nařkl Lessy tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) z toho, že mu ministr volal ohledně kauzy údajně předraženého nákupu letounů CASA, v němž jako hlavní podezřelá figurovala Kalouskova stranická kolegyně Vlasta Parkanová. Podle Lessyho mu Kalousek vyčítal postup policie v této věci. Některé ministrovy výroky prý chápal i jako zastrašování.

Nedlouho poté vyzval Lessy v prohlášení policisty, aby byli odolní vůči vlivu "veřejně známých, mocných a vlivných" lidí.

Spor policejního prezidenta s ministrem vnitra vyvrcholil v srpnu 2012, kdy Lessy v deníku Právo prohlásil, že jej Kubice vydírá a nutí ho k odchodu z funkce. Kubice kvůli tomu podal podnět Generální inspekci bezpečnostních sborů. Na základě obvinění inspekcí pak Kubice o několik dní později Lessyho odvolal z funkce policejního prezidenta.

Obvinění z pomluvy

Inspekce obvinila Lessyho z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s kauzou náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka. Podle vyšetřovatelů předal v roce 2012 své mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské policie Jaroslava Vaňka s tím, aby je předala vybranému novináři. Lessy se ovšem hájí tím, že v ten den vůbec nebyl v práci, neboť v Ostravě vyzvedával z nemocnice svého syna.

V prosinci byl Lessy Obvodním soudem pro Prahu 7 nepravomocně odsouzen za pomluvu a zneužití pravomoci úřední osoby k osmiměsíčnímu podmíněnému trestu s odkladem na 18 měsíců. V říjnu 2013 ovšem odvolací městský soud trestní stíhání zastavil. Podle něj bylo nezákonné, protože Lessy byl již potrestán za tu stejnou věc odvoláním z funkce.

Lessy od konce roku 2012 pracoval jako šéf odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality na frýdecko-místeckém magistrátu. Po svém osvobození městským soudem se 7. ledna 2014 vrátil na místo policejního prezidenta, kde nějakou dobu vládl spolu s Martinem Červíčkem, který nastoupil do funkce po něm v srpnu 2012, a ještě v lednu z postu odešel. Lessy se dohodl na odchodu z funkce s ministrem Milanem Chovancem k 28. únoru 2014.

V září se mu ministerstvo spravedlnosti omluvilo o vyplatilo odškodné ve výši 600 tisíc korun. Lessy původně požadoval 1,2 miliónu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků