Hlavní obsah
Předseda strany Rozumní Petr Hannig Foto: Michal Doležal, ČTK

Petr Hannig

Hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig byl jedním z kandidátů v prezidentských volbách 2018. Dle svých slov hodlal navázat na politiku Miloše Zemana, ale s jiným chováním. Několikrát kandidoval na senátora. Dlouhá léta působil jako redaktor Československého rozhlasu. Spolupracoval s několika zpěváky a zpěvačkami a mimo jiné objevil Lucii Bílou.

Předseda strany Rozumní Petr Hannig Foto: Michal Doležal, ČTK
Petr Hannig

Narodil se 20. ledna 1946 v Ústí nad Labem. Absolvoval střední umělecko-průmyslovou školu v Turnově a poté konzervatoř v Praze, kde se věnoval hře na varhany, dirigování a skladbě. Následně studoval na Hudební akademii múzických umění obor skladba, kde získal magisterský titul.

Mezi lety 1968 a 1969 spolupracoval ve Velké Británii s Dusty Springfieldovou, Tomem Springfieldem (The Seekers), Bobbie Gentryovou a skladatelem Johnem Cameronem, kde byl velice ceněn pro schopnost psát pro symfonický orchestr. Na konci září 1969 se vrátil zpátky do vlasti. Po uzavření hranic musel přerušit spolupráci s britskou hudební scénou. Dlouhá léta působil v Československém rozhlasu jako redaktor.

Petr Hannig a Mirek Topolánek.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Byl členem kapely Maximum Petra Hanniga. Spolupracoval s mnoha umělci a řadu jich pro hudební scénu objevil - mimo jiné Hanu Zaňákovou, které vymyslel pseudonym Lucie Bílá, Vítězslava Vávru, Jakuba Smolíka, Petru Černockou, Zděňka Izera a mnohé další. Vyprodukoval stovky singlů a řadu alb. Jako hudební skladatel složil stovky písní a z mnohých se staly hity, které hrají rádia dodnes.

V roce 2002 založil Stranu zdraveného rozumu (Rozumní), v níž zastává také funkci předsedy. Osmkrát se účastnil voleb do Senátu, ale ani jednou neuspěl, nedostal se ani do druhého kola. Čtyřikrát kandidoval také do Poslanecké sněmovny, ale též neuspěl, subjekty, za něž kandidoval, se nikdy do Sněmovny nedostaly.

V červenci 2017 veřejně oznámil svůj zájem kandidovat na prezidenta. Zprvu se snažil získat podpisy občanů, ale kvůli nedostatku času se obrátil na poslance. Se ziskem 26 hlasů se tak stal jedním z devíti prezidentských kandidátů.

V prezidentské volbě se umístil na 8 místě se ziskem 29 228 hlasů.

Má dva syny. Od roku 1989 je vdovcem. Jeho syn Jan žije od roku 1998 v USA, kde je docentem statistiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků