Hlavní obsah
Místopředseda ODS Petr Gandalovič Foto: Michaela Říhová, Právo

Petr Gandalovič

Petr Gandalovič se podílel na založení Občanského fóra i ODS, v níž během své kariéry zastával řadu významných pozic. Pět let byl generálním konzulem v New Yorku, a poté se proslavil zejména jako ministr zemědělství v Topolánkově vládě, která padla v roce 2009. V roce 2011 se stal českým velvyslancem v USA. Funkci opustil v roce 2017, stal se představitelem ČR při OECD.

Místopředseda ODS Petr Gandalovič Foto: Michaela Říhová, Právo
Petr Gandalovič

Narodil se 15. srpna 1964 v Praze, avšak velká část jeho života je spojena s Ústím nad Labem. Zde vystudoval všeobecné gymnázium, po jehož ukončení nastoupil na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po zisku magisterského titulu se vrátil na gymnázium v Ústí nad Labem jako pedagog.

V roce 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Ústí. Příštího roku se stal poslancem Federálního shromáždění, kde setrval dvě léta. Během této doby se podílel na vzniku ODS, jejíž byl od roku 2006 místopředsedou.

Ministr Gandalovič v roce 2008

Foto: Josef Gabzdyl, Právo

V devadesátých letech působil nejprve jako náměstek ministra životního prostředí, a poté jako vrchní ředitel a poradce ministra na ministerstvu zahraničních věcí. Pracoval také jako český konzul v New Yorku.

V roce 2002 byl zvolen primátorem Ústí nad Labem a na tomto postu setrval jedno volební období. Během něj se stal také členem Zastupitelstva Ústeckého kraje. V roce 2006 vstoupil do Poslanecké sněmovny a byl jmenován ministrem pro místní rozvoj. První vládě Mirka Topolánka ovšem nebyla vyslovena důvěra, a tak se Gandalovič následujícího roku stěhoval do křesla ministra zemědělství. Na tomto místě zůstal až do roku 2009.

V roce 2010 byl z pozice jedničky zvolen v Ústeckém kraji do Sněmovny. Nicméně s výsledkem voleb v Ústeckém kraji nebyl spokojen a pro nadcházející kongres ODS se vzdal kandidatury do vedení strany.

V červenci 2011 se stal českým velvyslancem v USA. Na jeho místo ve Sněmovně nastoupil Jan Kubata. Funkci velvyslance zastával do ledna 2017, kdy se stal stálým představitelem České republiky při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Je ženatý a má tři dcery.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků