Hlavní obsah
Pavel Telička Foto: Jan Handrejch, Právo

Pavel Telička

Bývalý diplomat, někdejší člen Evropské komise a pracovník pro Stálou misi ČR při Evropském společenství (ES). Byl vedoucím českých vyjednávačů během vstupu ČR do EU. V letech 2013 až 2017 patřil k politickému hnutí ANO Andreje Babiše, za které jako jednička kandidátky pronikl v roce 2014 do Evropského parlamentu. V roce 2019 zkoušel mandát obhájit v barvách svého hnutí HLAS, ale neuspěl.

Pavel Telička Foto: Jan Handrejch, Právo
Pavel Telička

Telička se narodil 24. srpna 1965 ve Washingtonu v USA. Je synem českého diplomata Františka Teličky. Roku 1986 úspěšně absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Následně se stal členem KSČ a pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí ČSSR.

V rozmezí let 1991 - 1995 zastával roli pracovníka pro Stálou misi ČR při Evropském společenství. Později se stal na ministerstvu ředitelem odboru a sekce zaměřené na ES a integraci.

Od roku 1998 působil na pozici náměstka ministra zahraničí a v roce 1999 povýšil na pozici prvního náměstka ministra zahraničí Jana Kavana a státního tajemníka pro evropské záležitosti.

Pavel Telička

Foto: Petr Hloušek, Právo

V okamžicích, kdy se rozhodovalo o vstupu České republiky do Evropské unie, stál ve vedení českého vyjednávacího týmu. Následně obsadil roli velvyslance a vedoucího Stálé mise ČR při EU.

V roce 2003 jej prezident Václav Havel ocenil za zásluhy za integraci České republiky do EU a stejný rok získal i pamětní medaili Krále Jiřího z Poděbrad za šíření míru, bezpečnosti a rozvoje porozumění mezi evropskými národy.

Rok 2004 znamenal pro Teličku krátké působení v Evropské komisi. Začal spolupracovat s komisařem pro zdraví a ochranu spotřebitele Davidem Byrnem. Telička se stal historicky prvním eurokomisařem České republiky. O rok později jej nahradil bývalý předseda vlády Vladimír Špidla (ČSSD).

Předseda aliance evropských liberálů a demokratů (ALDE) Guy Verhofstadt s předsedou ANO Andrejem Babišem a lídrem hnutí do eurovoleb Pavlem Teličkou

Foto: Milan Malíček, Právo

V roce 2004 stál u založení lobbistické společnosti BXL Consulting v Bruselu. Firma v unii lobbovala pro soukromé firmy i veřejnou správu. Od roku 2007 patřil do představenstva těžařské společnosti New World Resources.

Roku 2014 kandidoval Telička jako jednička za hnutí ANO do Evropského parlamentu. Ve stejném roce oznámil, že jeho společnost BXL Consulting je v likvidaci, aby se jeho podnikatelské zájmy nepojily s nově započatými politickými aktivitami.

Kandidatura do europarlamentu se vydařila a ANO skončilo na prvním místě s obdrženými 16,13 procenta hlasů. Strana získala čtyři mandáty.

18. ledna 2017 byl zvolen na 2,5 roku jako jeden ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu a stal se čtvrtým Čechem v této funkci.

V květnu 2017 rezignoval na pozice zahraničněpolitického mluvčího a předsedy zahraničněpolitické komise hnutí ANO 2011 a v říjnu 2017 s hnutím ukončil spolupráci kvůli názorové neshodě s Andrejem Babiše.

V roce 2019 založil hnutí HLAS, v jehož dresu se znovu ucházel o křeslo europoslance. Hnutí obdrželo však jen 2,38 procent hlasů, a tak nezískalo ani jeden mandát.

Telička je ženatý a má syna a dceru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků