Hlavní obsah
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek Foto: Petr Horník, Právo

Pavel Bělobrádek

Vystudovaný veterinář absolvoval bleskurychlý politický nástup. V roce 2004 vstoupil do KDU-ČSL a během šesti let se dostal přes předsedu místní organizace a okresního výboru až na post šéfa strany. Z této pozice se stal hlavní nadějí lidovců na opětovné pozvednutí jejich strany. Svoji roli spasitele potvrdil, když v říjnových předčasných volbách konaných v roce 2013 obsadil s KDU-ČSL sedmé místo. On sám se dostal do vlády.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek Foto: Petr Horník, Právo
Pavel Bělobrádek

Bělobrádek se narodil 25. prosince 1976 v Náchodě a vystudoval Fakultu veterinární hygieny a ekologie na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Při svém zvolení předsedou zavzpomínal na své zkušenosti z práce na jatkách, když do nové funkce vstoupil slovy: „Za ty roky mi prošla rukama spousta dobytka i sviní a věřte mi, že si s nimi poradím, i když se s nimi potkám ve vrcholné politice.“

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Foto: Jan Handrejch, Právo

V roce 2001 se stal veterinárním inspektorem na Krajské veterinární správě pro Královéhradecký kraj. V této funkci skončil po osmi letech, kdy byl jmenován krajským tajemníkem Pardubického kraje.

Členem KDU-ČSL se stal v roce 2004, kdy byl zvolen do městského výboru v Náchodě, jehož se později stal předsedou, a krajského výboru Královéhradeckého kraje. Od roku 2009 je také předsedou okresního výboru v Náchodě a o rok později se stal zastupitelem svého rodného města. Jeden rok mu patřil post místopředsedy Mladých křesťanských demokratů.

V roce 2010 byl na podzimním stranickém srazu zvolen předsedou lidovců. V pouhých třiatřiceti letech se mu podařilo zvítězit již v prvním kole volby, kdy získal 280 hlasů z celkových 425 a porazil své tři protikandidáty včetně favorizované Michaely Šojdrové.

Zleva předseda hnutí ANO Andrej Babiš, šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po podpisu koaliční smlouvy.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Po svém zvolení zdůraznil nutnost začít hovořit jazykem, kterému nebudou rozumět pouze katolíci, ale i všichni ostatní. Také prohlásil, že se bude snažit prosazovat daňové úlevy pro rodiny.

Tato předvolební cesta mu pomohla a v předčasných říjnových volbách, které se konaly v roce 2013. KDU-ČSL se umístila na sedmém místě se 6,78 procenta hlasů. Po třech letech se lidovci vrátili do Sněmovny, kde jejich stranu reprezentuje 14 poslanců.

Strana začala vyjednávat o vládě s ČSSD a hnutím ANO. O Bělobrádkovi se uvažovalo na post ministra zemědělství, nakonec se stal vicepremiérem pro vědu a výzkum.

Pozornost vzbudil v červnu 2017, kdy se stal prvním vysoce postaveným českým politikem, který se zúčastnil sudetoněmeckého sjezdu v bavorském Augsburgu.

Ve stejném roce se mu do poslaneckých voleb konaných na podzim podařilo prosadit volební koalici s hnutím STAN. Koalice se však po několika měsících rozpadla. Bělobrádek tak reagoval na obavy velké částí spolustraníku, kteří se báli, že kvůli pomalu rostoucím preferencím, by strany ve volbách nemusely dosáhnout na požadovanou deseti procentní hranici hlasů pro vstup do Sněmovny.

Samotní lidovci pak ve volbách obdrželi 5,8 procent hlasů a získali deset mandátů. Do Sněmovny se dostal i Bělobrádek, přesto se v roce 2018 ucházel o post senátora za Náchodsko. Postoupil do druhé kola, kde však podlehl kandidátovi ODS Martinu Červíčkovi. Zároveň také tehdy oznámil, že nebude znovu kandidovat na post předsedy strany.

Koncem března 2019 jej v čele KDU-ČSL vystřídal Marek Výborný, kterého si stranící zvolili na sjezdu.

Bělobrádek trpí roztroušenou sklerózou. O nemoci otevřeně mluví. Není vyléčitelná, její příznaky se ale dají tlumit léky a její postup výrazně zpomalit. Nemocí trpí od vysoké školy a opustil kvůli ní povolání inspektora na jatkách.

Bělobrádek je ženatý a má tři děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků