Hlavní obsah
Jiří Paroubek s Janem Kaplickým Foto: Lukáš Táborský, Právo

Paroubek má nového poradce, architekta Kaplického

Architekt Jan Kaplický, jehož plán nové Národní knihovny rozdělil českou politickou scénu, bude radit předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Oba se na tom shodli v pátek na společné pracovní snídani. Kaplický zdůraznil, že poprvé po 14 měsících slyšel pozitivní vyjádření k Národní knihovně.

Jiří Paroubek s Janem Kaplickým Foto: Lukáš Táborský, Právo
Paroubek má nového poradce, architekta Kaplického

"Dohodli jsme se na trvalé spolupráci. Budeme konzultovat program socální demokracie v oblasti kultury s panem architektem," řekl Paroubek s tím, že Kaplický je podle něj člověk, který "má svůj osobitý názor" na kulturní témata.

"Jsem také rád, že jsme se dohodli, že budu moci debatovat o těchto věcech s panem architektem jako se svým osobním konzultantem," dodal. Paroubek také doporučí předsednictvu ČSSD, aby si nechalo představit Kaplického projekt.

Šéf sociální demokracie řekl, že pokud nebude Kaplického Národní knihovna realizována za vlády ODS, prosadí ji ČSSD. "Nechci být špatným prorokem, ale budete asi muset počkat na nás, pane architekte," řekl Paroubek a Kaplický s ním souhlasil. Pro projekt by chtěl najít tři až čtyři miliardy.

Situace kolem stavby je podle Paroubka "nepřehledná změť intrik". "A tím hlavním intrikánem, zloduchem, zamindrákovaným člověkem je pan (ředitel Národní galerie v Praze Milan) Knížák. Negativně inspiruje prezidenta republiky, ten negativně inspiruje primátora Béma a tito tři vytvořili triangl, který v tuhle chvíli brání realizaci tohoto odvážného projektu," uvedl Paroubek.

Kaplický si schůzku pochvaloval

Kaplický byl schůzkou s Paroubkem potěšen. "Je to první pozitivní vyjádření o Národní knihovně po 14 měsících," uvedl. "Architektura musí stát nad politickými otázkami," uvedl, ale na dotazy novinářů dodal, že politikům i poté, co se stalo v uplynulém roce, stále věří. "Musím, architektura je vždycky spojená s politikou, někdy více, někdy méně. Tohle je státní projekt a jsou to státní peníze," doplnil.

Návrh Národní knihovny Jana Kaplického

Podle pravidel soutěže, kterou Kaplický se svým týmem Future System vyhrál loni v březnu, mu v případě, že se do dvou let od tohoto okamžiku nezačne stavět, náleží odstupné. "To není problém dneška, to jsou detaily," řekl v pátek architekt.

Podle Topolánka nejsou na knihovnu peníze

Proti projektu se náhle loni na podzim vyjádřila pražská ODS, krátce předtím i prezident Václav Klaus. Zatímco primátor Pavel Bém (ODS) projekt po vítězství v soutěži vítal, o několik měsíců později začal poukazovat na údajné překážky, které mu stojí v cestě.

Jednání kolem nové budovy NK jsou zdánlivě na mrtvém bodě, po několikaměsíčních jednáních týmu Národní knihovna složeného ze zástupců města, státu, zadavatele soutěže a architekta se do věci z iniciativy prvního náměstka MK Františka Mikeše znovu musel vložit antimonopolní úřad. Na jeho údajně očekávané výroky a na postoj ministerstva kultury se nyní odvolává primátor, na něj zase ředitel NK, protože Praha neprodala knihovně pozemky.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) i ministr Jehlička (KDU-ČSL) několikrát opakovali, že v rozpočtu resortu kultury peníze na novou budovu nejsou. Vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) ve středu uvedl, že se chce zasadit o to, aby vláda peníze chybějící na stavbu v rozpočtu našla. Stát zatím počítal s částkou 1,9 miliardy korun, podle Čunka by Kaplického projekt stál asi tři miliardy a on by chybějící miliardu chtěl sehnat v rámci jednání kabinetu o rozpočtu.

I Čunek uvedl, že potřebné prostředky nejsou záležitostí příštího roku, ale spíše jde období až za dva až tři roky, kdy by se mohla nová budova začít stavět. Odhady nákladů na stavbu se ale pohybují spíše mezi čtyřmi až pěti miliardami korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků