Hlavní obsah
Jiří Paroubek a bývalý šéf NATO Wesley Clark. Foto: Lukáš Táborský, Právo

Paroubek: Clarkův projev byl vynikající

Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl v reakci na sobotní vystoupení bývalé vrchního velitele NATO Wesleyho Clarka na sjezdu strany, že soc.dem. ráda slyšela i názory v druhé strany. Paroubek to v neděli řekl v České televizi. Clark děkoval Čechům za podporu radaru, i když ČSSD je proti němu.

Jiří Paroubek a bývalý šéf NATO Wesley Clark. Foto: Lukáš Táborský, Právo
Paroubek: Clarkův projev byl vynikající

"Byl to vynikající projev, zajímavá byla hlavně ta část, kde mluvil o zdravotnické reformě (v USA), je to určitě posun k Evropě," reagoval na projev Paroubek.

K části, v níž Clark děkoval Čechům a vládě za to, že radar podporují,se příliš nechtěl vyjadřovat. Je dobře, že strana slyšela i názory, "které nejsou v souladu s její politickou linií," řekl Paroubek.

Upozornil, že i na straně administrativy USA je poznat umírněnější postoj, země chce například jednat s Íránem a Ruskem. Paroubek ale doplnil, že to určitě nebude mít vliv na změnu postoje jeho strany.

Clark ještě před tím, než vystoupil před delegáty sjezdu řekl, že o radaru a misích v Afghánistánu, proti kterým ČSSD také vystupuje, mluvit nebude. V sobotu radar ale přece jen zmínil. „Jsem velmi rád, že čeští lidé, lidé ve střední Evropě, přijali iniciativu USA k protiraketové obraně,“ řekl.

Účast Clarka na sjezdu strany byla kontroverzní. Vystoupil proti ní například Jaroslav Foldyna. Kritizoval, že strana zve člověka, který nařídil bombardování bývalé Jugoslávie. Řekl, že spíše než na sjezdu ČSSD by se Clark měl zpovídat  v Haagu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků