Hlavní obsah
Dlaždice je na místě, kde stála v roce 1969 rakev s Palachovými ostatky. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Palachův čin připomíná pamětní dlaždice v Karolinu

Zástupci Univerzity Karlovy ve středu v Karolinu odhalili pamětní dlaždici, která připomíná čin Jana Palacha, který se coby student filozofické fakulty před 50 lety upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa armádami zemí Varšavské smlouvy. Dlaždice byla položena v místě, kde stála v roce 1969 Palachova rakev.

Dlaždice je na místě, kde stála v roce 1969 rakev s Palachovými ostatky. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Palachův čin připomíná pamětní dlaždice v Karolinu

Dlaždice má symbolický rozměr 69x69 centimetrů jako připomínku roku 1969. Váží 89 kilogramů, což je odkaz na rok 1989. Autorem je sochař Jakub Vlček, student Akademie výtvarných umění.

„Na Palachův čin jsou různé názory. Jedno je jisté, byl to výraz obětování za svobodu a demokracii. Ty budou takové, jak my k nim budeme přispívat,” řekl v projevu rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Palach podle něj patří k nejvýznamnějším osobnostem moderních československých a českých dějin a k předním bojovníkům za svobodu a demokracii. „Jeho čin proto nesmí být zapomenut. Nesmí být zapomenut také proto, že svoboda a demokracie, za něž Palach položil život, nejsou ani dnes žádnou samozřejmostí a můžeme je ztratit snáz a dříve, než se na první pohled zdá,” zdůraznil Zima.

Pamětní dlaždice Jana Palacha byla odhalena na nádvoří Karolina v Praze.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Na slavnostním odhalení byli přítomni studenti z mělnického gymnázia, kde Jan Palach studoval. Za studenty promluvila Daniela Čechová z Pedagogické fakulty UK. Zavzpomínala na Palachovu matku a připomněla, že svobodu a demokracii má každý povinnost bránit.

„Jako studentka Pedagogické fakulty UK slibuji, že uděláme maximum pro to, aby statečný čin Jana Palacha znaly i budoucí generace. Aby ho pochopily v celé šíři tehdejší doby a kontextu,” pronesla Čechová.

„Vedle sochy rektora univerzity Jana Husa, který skončil také mučednickou smrtí na kostnické hranici, je deska, která připomíná jiskru, která zažehla oheň v roce 1989,” řekl prorektor univerzity Jan Royt.

Palacha připomene výstava i konference

Odhalení dlaždice je součástí celodenní akce Jan Palach - naše svědomí. Projekt celou středu 16. ledna připomíná na různých místech čin Jana Palacha, který podle organizátorů zůstává nejen celospolečensky platný, ale také výsostně aktuální. Akci společně pořádají společnost Mene Tekel, Univerzita Karlova, Filozofická fakulta UK, Studentská rada FF UK, Národní muzeum, Ústav pro studium totalitních režimů a Ekumenická rada církví ČR za podpory hlavního města Prahy.

Na snímku zleva prorektor UK Jan Royt a rektor UK Tomáš Zima.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

V přízemí Karolina byla ve středu také otevřena komorní výstava o Janu Palachovi. Návštěvníci si mohou prohlédnout dobové fotografie, stuhy z věnců, které lidé přinesli k rakvi Jana Palacha, původní kondolenční knihy, dopisy psané Janu Palachovi do nemocnice či vzkazy, které lidé nosili k jeho hrobu. Výstava bude přístupná do 25. ledna.

V prostorách Univerzity Karlovy ve Vlasteneckém sále se ve čtvrtek 17. ledna bude konat mezinárodní konference „Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků